

Ускоро Закон о регулатору, преносу и тржишту електричне енергије у БиХ: Очувана уставна надлежност Српске (ВИДЕО)

Усвјањем Приједлога закона о регулатору, преносу и тржишту електричне енергије у БиХ, створен је предуслов да се поднесе захтјев Бриселу за изузеће од плаћања пореза на емисију угљен диоксида тзв. ЦБАМ, на електричну енергију и друге производе које Република Српска и Федерација извозе у ЕУ. Увођење те европске таксе планирано је од 1. јануара 2026.
- Успејели смо кредибилним напорима министарства енергетике Републике Српске и Федерације да усагласимо текст овог закона који ћемо даље упутити у парламентарну процедуру гдје очекујемо да усвојимо овај закон , да испунимо услове како БиХ била изузета од ЦБАМ-а - истакао је Сташа Кошарац, министар спољне тргиовине и економских односа у Савјету министара.
Севлид Хуртић, министар за људска права и избјеглице у Савјету минсистара, каже да је Кошарац добро радио.
- Мислимо да има још могућности ако буде каквих корекција да се поправи, министар Кошарац је дуго радио на томе и мислим да је то добра ствар за БиХ и то је питање Плана раста што ће бити увршетно - навео је Хуртић.
ЦБАМ односно Механизам за прилагођавање граница угљеника је инструмент ЕУ којим произвођаче електричне енергије у и ван њених граница приморава да пређу на обновљиве изворе енергије и тиме смање загађење околине. Такса коју би наплаћивали по том основу на сваки киловат електричне енергије коју Република Српска извози у ЕУ учинила би тај производ неконкурентним на тржишту и нанијела штету нашим термоелтекранама.
- То је посебна накнада која би ишла у буџет ЕУ а не у буџете држава извозница, ми смо против тога и упозоравамо да би тај модел јако тешко погодио нашу Електрппривреду Републике Српске а посебно Федерацију која више добија електричне енергије из угља него Српска - каже Петар Ђокић, министар енергетике, рударства Републике Српске.
Да би предупредили посљедице по пословну заједницу у Српској и Федерацији и могућу штету за грађане због евентуалног поскупљење електричне енергије након примјене ЦБАМ од почетка наредне године, Савјет министара је предлажио да ентитетске владе уведу порез за произвођаче који извозе у ЕУ и тиме спријече да новац оде у Брисел.
- Много скупља је такса ЦБАМ него оно што може бити одлука Владе Републике Српске и ФБиХ али на тај начин омогућавамо да новац не иде у Брисел него да остане у Бањалуци и Сарајеву. Та средства остају у ентитетским Фондовима за заштитиу животне средине и пласираће се по програму каоје утврде ентитетске владе - додао је Кошарац.
Усвојени приједлог закона осим што предупређује потенцијалну штету за извознике елекричне енергије из РС и Федерације а само 2023-ће од извоза је остварен добит о милијарду марака, чува уставну надлежност Српске у области енергетике. На потезу је ПС БиХ.