

Танасић: Српска дјеца у региону да уче из истих уџбеника

- То ће се, увјерен сам, лако урадити у Републици Српској и Србији. Мора се наћи начин да и Срби у Црној Гори имају исто образовање из националних дисциплина, такође у Сјеверној Македонији, Хрватској, Словенији, дакако и оно мало српске дјеце у Федерацији БиХ - рекао је Танасић.
Он је нагласио да је неопходно учинити озбиљне припреме да се закон спроведе.
- Ово је један од значајнијих корака у спровођењу Декларације о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, коју су усвојили државни органи Србије и Српске. Она представља добар темељ и оквире у којима можемо, а и морамо да дефинишемо и остварујемо своју националну политику, као што то раде и друге уређене и одговорне нације и државе - рекао је Танасић.
Он је указао на то да Србима често из неких држава долазе "добронамјерни" савјети да то питање треба оставити у "музеј прошлости".
- Мислим да је већина коначно прозрела те савјете. Закон је оставио годину дана за то. Није то много, али није ни мало ако се убрзо приступи озбиљно, стручно и одговорно. Не би смјело да се у почетку лошим поступцима то обесмисли. Морамо избјећи све замке и све наше слабости, којима смо почесто склони кад су у питању послови од националног интереса - рекао је Танасић.
Он је подсјетио да су уџбеници из националних предмета донедавно штампани код приватних издавача, уз то странаца.
- Да невоља буде већа, страни су издавачи, и то из земаља са којима немамо најљепше историјско искуство. Одбор за стандардизацију српског језика, као свесрпско тијело задужено за статус српског језика и планирање његовог изучавања, одавно је указивао на неприхватљивост такве политике. Хвала Богу, сазрела је свијест у државном врху да је то важно национално питање од трајног значаја, па је донио ову важну одлуку. Много штете смо имали до доношења ове одлуке - рекао је Танасић.
Он сматра да је потребно све уџбенике за основну и средњу школу вратити државном издавачу.
- Разлози због којих је одлука донесена за националне уџбенике важе и за све друге школске предмете и уџбенике. Изграђивање личности не завршава се на нивоу основношколског узраста, зато све треба да важи и за средњу школу - закључио је Танасић.
Влада Србије усвојила је 17. јула Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о уџбеницима, а најзначајнија новина је увођење уџбеника од националног значаја за основне школе за предмете Српски језик, Српски језик и књижевност, Свет око нас, Природа и друштво, Историја, Географија, Музичка и ликовна култура, као и за уџбенике од посебног значаја за националне мањине.
Законом је предвиђено да од идуће године Завод за уџбенике постаје једини издавач за кључне предмете у основним школама у Србији.