latinica  ћирилица
27/07/2025 |  18:06 ⇒ 20:27 | Аутор: РТРС

Борба за демографски опстанак - позитиван природни прираштај имају само двије општине у Српској (ВИДЕО)

Републици Српској слиједи борба за демографски опстанак. Од шездесет и четири локалне заједнице позитиван природни прираштај у 2024. години биљеже само Котор Варош и Осмаци, док општина Језеро има исти број рађених и умрлих. Према подацима Завода за статистику Републике Српске просјечна старост мајке приликом рађања првог дјетета у прошлој години је била 28,2 године.
Бебе - Фото: РТРС
БебеФото: РТРС

У Српској је за прошлу годину рођено осамдесет двоје дјеце мање него у 2023. години, док је број умрлих за 626 већи, и за 2024. годину је 14 136 лица. Просјечна старост мајки које се одлучују на потомство из године у годину је све већи, што указује да породице одгађају рађање дјеце.

- Постотак фертилитета је у прошлој години износио 1,47 и највиши је од када се мјери од 2003 године. И као такав је знатно испод неопходног броја 2,1,колико је потребно за просту замјену становништва - каже Огњен Игњић, из Завода за статистику Републике Српске.

Ми смо у тзв. природној депопулацији и проста репродукација у Српској теоријски речено не значи ништа, појашњава професор Стево Пашалић. Појашњава да су ту бројни други фактори који утичу на природно кретање,што се виде из статистике да је морталитет сваке године већи него наталитет.

- 14 хиљада када би се рађало наравно да неће,то је тешко. Не би било довољно. Зашто? Зато што морталитет узима свој данак, а још више одлази људи. Миграције. То су највећи губици и када би сада то ишли природно да се 20 хиљада рађа годишње то је немогућа мисија - појашањава професор Пашалић.

И даље су ријетке породице са троје дјеце. Податак за 2023. показује да их је у Српској било 391, и 134 породице са четворо дјеце.
Ружица Кресојевић је мајка троје дјеце Софије,Душана и Милице.

Оставила је посао и посветила се њиховом одгајању. За економску потпору задужен је тата, каже Ружица, додајући да договор кућу гради.

- Ја прву кћеркицу када сам добила били смо у приватном стану, а треће дијете када је рођено били смо у 45 квадрата стана, и онда смо прешли у веће. Дјеца нам дају вољу да се боримо за њих и треба да их имамо - прича Ружица Кресојевић.

Много је узрока, што је све више мајки које се касно одлучују на потомство.Од проблема са стерилитетом,пораста броја мушког стерилитета који се креће и до 30 одсто, све чешћих поступака вантјелесне оплодње, па до касног заснивања брачне заједнице. Не можете пожељети "ја сада желим породицу2 и да се то у том тренутку и оствари, упозорава гинеколог Весна Ећим Злојутро.

- У комплетном хришћанском свијету драстично пада наталитет. Наталите у најсиромашнијим земљама је огроман и ми то не можемо правдати економским условима. Еманципација жене је добро донијела у неким стварима, друге су лошије кренуле. А уз све и истополни бракови, што такође утиче на наталитет - каже Ећим Злојутро.

Републици Српској неопходна је популациона политика која мора бити системска, став је демографа. Једна од њихових препорука је анализа мјера које се примјењују. Чувајмо оно што имамо и не заносимо се да можемо остварити нешто више,упозоравају демографи.