

Шкобо: Оштро пресјећи намјере и тенденције враћања нацизма

- Ипак, свједоци смо да је реалност у овом случају сасвим супротна - изјавио је Шкобо за Срну, коментаришући одбијање Тужилаштва БиХ да спроводи истрагу због величања Адолфа Хитлера.
Шкобо је навео да је ово само још један у низу чинова релативизације историјских чињеница и дискредитације цјелокупног правног система БиХ.
- Узевши све у обзир можемо закључити да и тај поступак припада тенденцији враћања нацизма на мала врата, а која потиче из истих оних центара из којих се јавила 1941. године. Без оклијевања, такве намјере морамо оштро пресјећи - указао је Шкобо.
Пријаву у којој се доставља скриншот коментара "Хитлер је био најбољи" на Фејсбуку Тужилаштво је примило 9. јуна.
У њој је наведено да спорни коментар представља величање нацизма и увреду за жртве нацистичког режима, те да је његов садржај говор мржње и јавно подстицање на насиље и нетрпељивост, пренио је "Бирн".
У наредби о непровођењу истраге од 8. јула, Тужилаштво БиХ је оцијенило да изјава "Хитлер је био најбољи" изражава неаргументовану и контроверзну личну тврдњу појединца.
Тужилаштво је навело да изјава није дата у контексту говора мржње или негирања злочина геноцида, злочина против човјечности и ратних злочина.