latinica  ћирилица
04/08/2025 |  20:44 ⇒ 21:15 | Аутор: ТАНЈУГ

Обиљежена пета годишњица разорне експлозије у Бејруту (ФОТО/ВИДЕО)

Више стотина људи окупило се данас у луци у либанској пријестоници Бејруту да обиљеже пету годишњицу од разорне експлозије у којој је 2020. погинуло преко 200 људи.
Бејрут - годишњица експлозије (Фото: EPA/WAEL HAMZEH) -
Бејрут - годишњица експлозије (Фото: EPA/WAEL HAMZEH)

Окупљени су носили либанске заставе и портрете неких од жртава, а многи од њих казали су да су дубоко разочарани што још увијек нико није одговарао за разорну експлозију, пренио је Ројтерс.

- Ово поглавље мора да се затвори. Прошло је пет година, не желимо да прође и шеста - казао је са импровизоване бине Вилијам Ноун, чији је брат, ватрогасац Џозеф, погинуо у експлозији.

Експлозија је уништила велике дијелове Бејрута, а десетине хиљада људи остале су без дома, подсјетио је Ројтерс.

На комеморацији су прочитана имена свих жртава, док су окупљени стајали окренути према рушевинама силоса за жито, који је тешко оштећен у експлозији.

Окупљени су у 18.07, када се прије пет година догодила експлозија, одржали минут ћутања.

Експлозија у луци догодила се скоро годину дана након почетка катастрофалне економске кризе у Либану, а након ње услиједила је и политичка криза која је паралисала владу, а потом и рат између Хезболаха и Израела 2023., подсјетила је агенција.

Вјерује се да је експлозију изазвао пожар у складишту који је довео до детонације тона амонијум нитрата.

Либански званичници су у то вријеме обећали да ће темељна истрага о узроцима експлозије бити завршена за пет дана, али су године политичког уплитања омеле истрагу, а правосудни званичници и тадашњи министри су континуирано износили примједбе на рад истражних судија, на тај начин паралишући ток истраге.

Како наводи Ројтерс, наду код неких побудила су обећања предсједника Џозефа Ауна и премијера Навафа Салама, који су на власт дошли почетком године, да ће им приоритет бити правда за жртве експлозије.

Аун је данас обећао да ће привести правди одговорне за експлозију, без обзира на њихову позицију или политичку припадност.

- Правда неће умријети, а одговорност ће неминовно доћи - поручио је он.

Предсједник и премијер нису присуствовали данашњој комеморацији.

Судија Тарек Битар наставио је истрагу раније ове године и саслушао неколико званичника током протеклих мјесеци, али тек треба да изнесе прелиминарну оптужницу, којој су се многи Либанци надали поводом пете годишњице.