latinica  ћирилица
07/08/2025 |  11:46 ⇒ 13:43 | Аутор: РТРС

Настављен раст наплате по свим групама прихода Републике Српске

Пореска управа Републике Српске је у првих седам мјесеци ове године на рачун јавних прихода Српске прикупила 2,555 милијарди марака, што је за 182,4 милиона КМ или осам одсто више у односу на исти период претходне године, уз наставак раста наплате у свим групама јавних прихода Српске.
Пореска управа Републике Српске - Фото: РТРС
Пореска управа Републике СрпскеФото: РТРС

- Тако доприноси биљеже повећање наплате за 10 процената, остали јавни приходи за седам, док је наплата директних пореза већа за два процента - саопштила је Пореска управа Српске.

Наиме, највише јавних прихода прикупљено је по основу доприноса, укупно 1,581 милијарди марака, односно наплаћено је за 149,5 милиона КМ више него у истом периоду претходне године.

- По основу доприноса за Фонд ПИО у првих седам мјесеци прикупљено је за 11 одсто више, док је за Фонд здравственог осигурања и Завод за запошљавање прикупљено по 10 процената више прихода, а за Фонд дјечје заштите прикупљено је девет процената више - наводи се у саопштењу.

Директни порези су наплаћени у износу од 622,7 милиона КМ, што је за око 10 милиона марака више него у првих седам мјесеци прошле године.

- Раст наплате забиљежен је код пореза на доходак, који је наплаћен у износу од око 278,2 милиона КМ или 37,9 милиона КМ више, док је истовремено наплата пореза на добит мања за 32,7 милиона КМ - истакли су.

Мања наплата овог прихода је због тога што су неки већи порески обвезници у пореским пријавама за 2024. исказали мању добит него у 2023., па су самим тим платили и мањи износ овог пореза.

- Код осталих јавних прихода, наплата је у периоду јануар-јул ове године износила 351,8 милиона КМ, што је за седам одсто више у односу на упоредни период. По основу такси и накнада прикупљено је 173,5 милиона КМ или четири процента више. Настављен је и раст наплате прихода по основу накнада за приређивање игара на срећу и то за 12 одсто, казни за 14 одсто, те концесионих накнада за осам процената - навели су из Пореске управе.

Што се тиче само јула ове године, наплата је износила 379,7 милиона марака, што је за 42,8 милиона КМ или 13 одсто више у односу на исти мјесец претходне године.