latinica  ћирилица
07/08/2025 |  21:55 ⇒ 22:03 | Аутор: РТРС

Поповић: Шта све (не)може високи представник у БиХ

Високи представници су радили су шта су хтјели на политичкој сцени БиХ, па је тако "чувени" Педи Ешдаун смијенио 60 посланика Српске демократске странке, а претходно је Карлос Вестендорп смијенио предсједника Републике Српске Николу Поплашена.
Витомир Поповић - Фото: РТРС
Витомир ПоповићФото: РТРС

Кристијан Шмит није легитиман високи представник и Република Српска нема намјеру да поштује његове одлуке, рекао је за РТ Балкан доктор правних наука и академик Витомир Поповић.

- Институција високог представника је предвиђена Анексом 10 Дејтонског споразума, али њега именује Савјет безбједности УН на приједлог страна Републике Српске и Федерације БиХ, рекао је Поповић и додао "овдје нисмо имали приједлог страна, а имали смо практично суздржаност Русије и Кине, двије највеће земље у СБ. Он је покушао да се наметне преко Савјета за имплементацију мира, који такође није Дејтонска творевина, јер он не постоји, него је уведен Бонским овлашћењима из 1997. године и у складу са тим овлашћењима су ти високи представници наметали у БиХ одређена рјешења" објаснио је Поповић за РТ Балкан.

Како је рекао, они су проглашавали законе, "радили су шта су хтјели у том политичком животу".

Он је подсјетио да су једном смијенили 60 посланика Српске демократске странке, а касније су смијенили и предсједника Републике Српске Николу Поплашена.

- Ми смо овдје сматрали да он није постављен на легалан и легитиман начин и да све одлуке које донесе или покушава да донесе неће бити поштоване нити прихваћене у Републици Српској и онда је он (Кристијан Шмит) наметнуо измјене Кривичног закона којима је прогласио за кривично дјело у случају да се његове одлуке не извршавају и тако је предсједник Републике Српске Милорад Додик добио осуђујућу пресуду од стране Суда БиХ. Наведено је да високи представник има сва овлашћења и да он може да ради шта хоће, а то значи да доноси и законе иако, у складу са уставом, он није законодавац - објаснио је Поповић додајући да законе може да доноси само Парламентарна скупштина БиХ, када је реч о нивоу заједничких институција, са Домом народа, а да је у Републици Српској то Народна скупштина Републике Српске.

- Тако да смо сада дошли у позицију да је суд одлуку коју је раније изрекао потврдио предсједнику Српске, а ЦИК је на бази те пресуде суда донијела одлуку којом њему укида мандат - рекао је Поповић.

Каже да постоје велики притисци да се Република Српска сведе на што је могуће нижи облик овлашћења, да она буде БиХ централизована држава и да се практично за све у будућности пита Сарајево.

По њему, Народна скупштина, влада и друге институције Срспке ће вјероватно заузети одређене ставове и понашаће се у складу са њима.

- Јасно је и извијесно да ми нећемо поштовати никада ни једну одлуку коју донесе тај тзв, високи представник, сада у личности Шмита, али помињу се и неки други који би могли да дођу умјесто њега, нпр. онај Столтенберг или неки други. Ми то не смијемо да дозволимо. Ми смо демократско друштво, код нас се представници бирају на изборима као и у другим демократским земљама и наметање било каквих рјешења декретима који би ишли на штету Републике Срспке и српског народа не долазе у обзир - истакао је Поповић.