

Обиљежене 33 године од одбране Градишке (ФОТО)

Између осталих, обиљежавању су присуствовали и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић и градоначелник Градишке Зоран Аџић.
Ствендић је истакао да храбри борци Војске Републике Српске нису калкулисали када је требало стати у одбрану Градишке и Српске и да њихова одлучност и данас треба да буде примјер како се брани свој народ и слобода.
Аџић је истакао да је битка на Боковима, на обали ријеке Саве неколико километара низводно од Градишке, предодредила даљи ток рата, а њени храбри борци спријечили цивилне жртве.
Ратни командант Другог батаљона Градишке бригаде Миодраг Кевић рекао је да се мало говори о томе да је агресија на Градишку тада извршена уз одобрење међународних снага и да је скупо плаћена одбрана Градишке, али да су српски борци знали шта бране.
Предсједник градске Борачке организације Милован Гагић рекао је да би губитак битке у Бок Јунковцу можда значио и губитак већег дијела територије Републике Српске, али и покољ српског становништва какав Градишка памти из Другог свјетског рата.
У одбрани сјеверне границе Српске 1992. године живот је изгубило 16 српских бораца.
Подсјећамо, припадници јединице Хрватске војске "Бербир бојна" у раним јутарњим часовима прешли су ријеку Саву 8. августа 1992. године у мјесту Бокови и напали српске одбрамбене положаје.
Након жестоког окршаја и снажног отпора те уз помоћ тенковске чете са аеродрома Залужани, напад је одбијен, уз 16 жртава на српској страни.