latinica  ћирилица
11/08/2025 |  13:10 ⇒ 15:58 | Аутор: РТРС

Грчки европарламентарац писао Европској комисији због пресуде Додику: Кршење Дејтонског споразума

Грчки европарламентарац Емануил Фрагкос писао је Европској комисији због пресуде предсједнику Републике Српске Милораду Додику.
Европски парламент (фото: EPA/PATRICK SEEGER - илустрација) -
Европски парламент (фото: EPA/PATRICK SEEGER - илустрација)

Упит грчког европарламентарца преносимо у цијелости:

"Пресуда предсједнику Републике Српске и кршење Дејтонског споразума

Дана 1.8.2025. Апелационионо одјељење Суда БиХ потврдило је казну затвора од једне године против изабраног предсједника Републике Српске Милорада Додика, као и шестогодишњу забрану политичког дјеловања, због његовог одбијања да спроведе одлуке Кристијана Шмита, лица које није потврђено у Савјету безбједности УН као високи представник, чиме је прекршен Анекс X Дејтонског споразума.

Пошто Дејтонски споразум представља кључни темељ мира на Западном Балкану, региону који је од виталног значаја за политичко усмјеравање и безбједност ЕУ, и узимајући у обзир члан 21 Уговора о ЕУ и обавезу ЕУ да промовише међународно право и принцип мирног рјешавања спорова, предмет захтијева одговор у вези са:

а) усклађеношћу горе наведених радњи са међународним правом,
б) постојањем било каквог оправдања за именовање и овлашћења нелегитимног функционера,
в) могућим угрожавањем владавине права и демократске воље.

Питања Комисији:

1. Какав је став Комисије у вези са законитошћу и легитимношћу наведене пресуде против изабраног предсједника због одбијања извршавања налога нелегитимних функционера?

2. Како Комисија оцјењује утицај овог случаја на спровођење Дејтонског споразума и институционалну равнотежу у БиХ?

3. Да ли намјерава да интервенише, преко специјалног изасланика ЕУ или других механизама спољне политике, како би обезбиједила поштовање међународног права и спречавање пракси које подривају стабилност у региону?".