latinica  ћирилица
11/08/2025 |  16:40 ⇒ 17:33 | Аутор: РТРС

Манастир на Равној Романији обиљежио 20 година постојања (ВИДЕО)

Манастир Светог великомученика Георгија на Равној Романији ове године обиљежава 20 година постојања. У присуству великог броја вјерника служена је литургија као и парастос за погинуле борце Сарајевко-романијске регије.
Манастир на Равној Романији - Фото: РТРС
Манастир на Равној РоманијиФото: РТРС

Храм Светог великомученика Георгија на Равној Романији, у народу познат као Соколица, за двије деценије постао је мјесто окупљања и саборовања, духовности и молитве.

 

Радмила Тимотић поручује да радо долази у ово мјесто. 

- Дошли смо јер смо са овог подручја и радујуемо се овдје и радо долазимо. Сретна сам јер сам овдје дошла са кћерком. 

Храм је освештан 11. августа 2002. године, а три године касније је проглашен манастиром, у народу назван "Соколица".

Отац Андреј поручује да су се сви важни догађаји за манастир десили 10. и 11. августа.

- Сви важни датуми који су везани за манастир су се десили 10 и 11 августа. Цркава је освећена 2002. године, када и плоче са именима војника, а 2005. године је црква проглашена манастиром мушким - рекао је отац Андреј.

Начелник оштине Соколац, Страхиња Башевић истиче да се данас прославља духовност сарајевско романијске регије. 

- Данас се прославља једна духовност сарајевско романијске регије која је пропагирана кроз богослужења и манастрир. Сад више него икад нам је потребно јединство, саборност, окупљање, и баш оно што се дешава на Романији, Сокоцу ми морамо остати сложни јер је то наша највећа снага. 

На унутрашњим зидовима манастира уписана су имена 4.210 припадника Војске Републике Српске и 25 руских добровољаца погинулих у одбрани Сарајевско-романијске регије.

Бившиначелник општине Соколац, Милован Бјелица поручује да је важно присјетити се оних који су дали своје животе.

- Свјетлост нам долази одозго и надамо се да је то свјетлсот њихових душа и ко има вјере и патриотизма треба да се присјети њих. Позивам све на слогу и одбрану Републике Српске и Дејтонског мировног споразума - нагласио је Бјелица. 

Илиџански борац, Горан Шеховац истиче да ће и у будућности наставити долазити на ово мјесто. 

- Ми ћемо долазити на ово свето мејсто да подржимо ову манифестацију и сјетимо се погинулих који су живот дали за Републику Српску - истакао је Шеховац.

У оквиру манифестације "Теби горо Романијо" одржана је и свечана академија, а отворена је и изложба фотографија "Од првих корака до данас".