

12/08/2025 | 18:25 ⇒ 18:25 | Аутор: СРНА
Пала цијена кафе у Бразилу након 18 мјесеци
Цијена кафе у Бразилу за крајње потрошаче опала је 1,01 одсто у јулу, што је први пад у посљедњих 18 мјесеци, наведено је у званичним статистичким подацима.

Кафа, илустрација (Фото: EPA/YAHYA ARHAB)
Током претходних годину и по дана, кафа је била један од главних покретача инфлације у Бразилу, другом највећем тржишту ове културе у свијету, према подацима Бразилског института за географију и статистику.
Пад малопродајне цијене услиједио је након пада цијена које су плаћене пољопривредницима током овогодишње жетве, која је сада у завршној фази у Бразилу.
Пријављени пад малопродајне цијене кафе у Бразилу за јул услиједио је након периода нестабилности на међународним тржиштима.
На ову ситуацију утицала је и одлука предсједника САД Доналда Трампа да уведе царину од 50 одсто на бразилску робу.
Док су производи попут сока од поморанџе изузети од царине, други, укључујући кафу, јаја и говедину, су обухваћени.