latinica  ћирилица
14/08/2025 |  12:02 ⇒ 12:03 | Аутор: СРНА

У Бањалуци храмови и догађаји различитих вјерских заједница посебна атракција

Храмови и догађаји различитих вјерских заједница представљају посебну атракцију за туристе и посјетиоце који имају жељу да упознају религијско насљеђе и ходочасте, речено је у Туристичкој организацији града.
Саборни Храм Христа Спаситеља - Фото: РТРС
Саборни Храм Христа СпаситељаФото: РТРС

Бурна прошлост у минулим вијековима створила је на подручју Бањалуке амбијент у којем егзистирају различита религијска насљеђа.

- Храмови Српске православне цркве - Храм Свете Тројице, Саборни храм Христа Спаситеља, манастири Крупа и Гомионица, те цркве брвнаре и остали храмови издвајају Бањалуку као центар православља овог дијела Балкана - рекао је самостални стручни сарадник у Туристичкој организацији града Младен Шукало.

Он је навео да је најисточнији трапистички самостан у Европи Марија Звијезда, који се налази у Делибашином селу, постао неозабилазна локација за све посјетиоце.

- Римокатоличка Катедрала Светог Бонавентуре у центру града, коју је посјетио и папа Јован Павле Други приликом посјете Бањалуци 2003. године, такође је један од значајнијих сакралних објеката - напоменуо је Шукало.

Он је истакао да је један од највреднијих објеката оријенталне архитектуре свакако најпознатија бањалучка џамија Ферхадија из 16. вијека, коју свакодневно посјећују вјерници и туристи.

Шукало је подсјетио да је у прошлој години обновљена џамија Арнаудија, која је само 15 година млађа од Ферхадије.

Он је навео да је у Бањалуци 2014. године отворен Јеврејски културни центар, а унутар тог објекта изграђена је и синагога.

- Јеврејски културни центар у Бањалуци је први објекат тог типа изграђен на Балкану од завршетка Другог свјетског рата - истакао је Шукало.

Он је навео да у бањалучком насељу Центар алеја, траје изградња српско-руског храма и духовно-културног центра који се гради у част руске царске породице Романов.

- Бањалука у једној улици има цркву, џамију и катедралу, што је ријеткост у свијету. Некад су у продужетку улице постојале и синагога и евангелистичка црква, што је чинило пет богомоља различитих религија у практично истој улици и на истом правцу - рекао је Шукало.

Он је нагласио да вјерски објекти имају своју религијску, културно-историјску и архитектонску вриједност, што их чини једним од кључних атракција Бањалуке.

- Храм Христа Спаситеља, џамија Ферхадија и Катедрала Светог Бонавентуре нису само симболи духовности, већ и важни фактори за јачање туристичке атрактивности Бањалуке. Они доприносе позиционирању града као дестинације која његује богатство културно-историјског насљеђа и промовише међурелигијски дијалог - рекао је Шукало.

Он је указао да присуство ових вјерских објеката у блиској географској повезаности симболизује толеранцију и суживот различитих заједница, што је атрактивно за туристе заинтересоване за културну разноликост и историју.

Осим тога, навео је Шукало, објекти се налазе у истој равни, уз главну градску саобраћајницу, на релативној краткој удаљености, те на класичној и најчешћој рути разгледања града, па су уједно међу најпосјећенијим локацијама у Бањалуци.