latinica  ћирилица
16/08/2025 |  12:23 ⇒ 15:07 | Аутор: sputniknews.com

Самит на Аљасци послао јасан сигнал - крај покушаја Запада да се Русија изолује

Присуство руског предсједника Владимира Путина на тлу Америке, раме уз раме са предсједником САД Доналдом Трампом, јасно је показало крај покушаја Запада да се Русија изолује, оцијенио је за Спутњик Хридај Сарма, индијски стручњак за међународне односе и економију.
Путин и Трамп (Фото: EPA/SERGEY BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL) -
Путин и Трамп (Фото: EPA/SERGEY BOBYLEV/SPUTNIK/KREMLIN POOL)

- Са Украјином искљученом из разговора, постало је јасно да се одлучујући дијалог води између Вашингтона и Москве - а не Кијева - истакао је Сарма.

Напоменуо је да је Путин америчког лидера позвао да сљедећи пут дође у Москву на састанак, док је Трамп изнио могућност трилатералног сусрета са Зеленским и истакао да обје опције наглашавају да је Русија незамјењива у било ком мировном процесу.

- Самит на Аљасци потврдио је обновљену улогу Русије као централног глобалног посредника. Трамп ће можда покушати да то представи као свој успјех, али управо је Путин изашао јачи и побједнички - са прећутним америчким признањем позиције Москве у Украјини и чврстим мјестом за глобалним столом - констатовао је он.

Указао је да самит у Енкориџу представља значајну прекретницу.

- Први пут од почетка украјинског сукоба, амерички предсједник се сусрео лицем у лице са руским лидером и признао потребу за конструктивним дијалогом. Иако формални споразум није потписан, и само одсуство договора носи своју поруку: Вашингтон је фактички признао да ће Русија превладати у Украјини, док санкције остају углавном симболичне мјере. Оба лидера су сусрет описала као продуктиван, чиме су поставили основу за будуће преговоре - навео је Сарма.

Према његовим речима, самит је нагласио обновљену централну улогу Москве у свјетским питањима, укључујући и глобално тржиште нафте и гаса.

- Трамп, упркос оштрој реторици, није изнео никакве критике на рачун Москве у вези са Украјином, већ је наговијестио могућност ревизије тарифа према Кини и Индији - казао је Сарма.