latinica  ћирилица
18/08/2025 |  20:27 ⇒ 23:24 | Аутор: Агенције

Завршен састанак Трампа, Зеленског и европских лидера у Бијелој кући (ВИДЕО)

У Вашингтону је завршен састанак лидера Француске, Њемачке, Велике Британије, Финске и Италије, Европске уније и НАТО са украјинским предсједником Володимиром Зеленским, а које је на састанак позвао амерички предсједник Доналд Трамп.
Састанак у Вашингтону (фото: EPA/AARON SCHWARTZ / POOL) -
Састанак у Вашингтону (фото: EPA/AARON SCHWARTZ / POOL)

Завршен састанак у Бијелој кући

Састанак између Трампа, лидера Европске уније, генералног секретара НАТО-а иза затворених врата је завршен.

Трамп прекинуо састанак да би се чуо са Путином

Трамп је прекинуо разговоре у Вашингтону са европским лидерима како би позвао руског предсједника Владимира Путина, преноси њемачки лист Билд.

У тексту се наводи да ће се састанци наставити након разговора. Трамп је првобитно најавио да ће разговор са руским лидером обавити тек по завршетку састанка са европским представницима.

Трамп тихо Макрону: Мислим да Путин жели да направи договор за мене

Амерички предсједник Доналд Трамп је ухваћен данас како пред укљученим микрофоном, пред састанак у Бијелој кући са европским лидерима и украјинским предсједником Володимиром Зеленским, говори француском колеги Емануелу Макрону да руски предсједник Владимир Путин жели да постигне рјешење за рат умјесто њега.

- Мислим да жели да направи договор. Мислим да жели да направи договор за мене, разумијете то? Колико год лудо звучало - шапнуо је Трамп француском колеги, а преноси Си-Ен-Ен.

Британски премијер: Спремни смо да помогнемо Украјини

Британски премијер Кир Стармер истакао је да је такозвана "Коалиција вољних" – главни европски савезници Украјине – "спремна да преузме одговорност како би омогућила безбједност Украјини.

Фон дер Лајен поздравила спремност Трампа да учествује у гаранцијама за Украјину

Председница Европске комисије (ЕК) Урсула фон дер Лајен поздравила је изјаву америчког предсједника Доналда Трампа да је спреман да учествује у гаранцијама за безбједност Украјине.

Фон дер Лајен је истакла да је веома добро то што се ради на безбједносним гаранцијама за Украјину сличним онима које су предвиђене чланом пет Сјеверноатлантског уговора.

Предсједник Финске: Урадили смо више него у претходне три и по године

Предсједник Финске Александар Стуб похвалио је америчког предсједника Доналда Трампа због напретка у разговорима о окончању рата у Украјини.

- Мислим да смо у протекле двије недјеље вјероватно постигли више у заустављању овог рата него у посљедње три и по године - рекао је Стуб, указујући на симболичан значај окупљања свјетских лидера у циљу разговора о безбједносним гаранцијама за Украјину.

Мерц: Отворен пут за озбиљније преговоре

Њемачки канцелар Фридрих Мерц поручио је да је отворен пут за озбиљније преговоре о крају сукоба између Русије и Украјине, а да је за то заслужан састанак Доналда Трампа и Владимира Путина, предсједника Сједињених Америчких Држава и Русије, на Аљасци.

Мерц је поновио да европски лидери желе да виде прекид ватре пре наставка разговора.

Руте захваљује Трампу: Разбили сте ћорсокак и довели Путина за сто

Генерални секретар НАТО-а Марк Руте рекао је да приједлог безбједносних гаранција за Украјину представља "напредак" у обезбјеђивању потенцијалног мировног договора.

Руте је такође захвалио америчком предсједнику на томе што је "разбио ћорсокак" и успјешно довео руског предсједника Владимира Путина за преговарачки сто.

Макрон тражи "европско мјесто" за столом са Трампом, Зеленским и Путином

Француски предсједник Емануел Макрон, надовезујући се на потенцијални трилатерални састанак између Доналда Трампа, Владимира Путина и Володимира Зеленског, наводи да не би било лоше да и један европски лидер буде за столом.

- Мислим да бисмо, као наставак, вјероватно морали да имамо састанак са четири особе. Јер, када говоримо о безбједносним гаранцијама, ми говоримо о цјелокупној безбједности европског континента - поручио је Макрон.

Трамп: Данас ћемо доћи до рјешења о готово сваком питању

Амерички предсједник Доналд Трамп најавио је да ће данас бити постигнуто рјешење о безбједносним гаранцијама које тражи Украјина

- Данас ћемо доћи до решења, мислим, о готово свему, укључујући вјероватно и безбедносна питања - истакао је Трамп у Источној сали Бијеле куће, заједно са украјинским предсједником Володимиром Зеленским и европским лидерима.

На почетку обраћања, Трамп је поручио Зеленском: "Имам осјећај да ћете ви и предсједник (Русије Владимир) Путин пронаћи заједничко рјешење. На крају, то је одлука коју могу донијети само предсједник Зеленски и народ Украјине, у договору са предсједником Путином. И мислим да ће из тога произаћи веома добре ствари."

Зеленски је изјавио је да је имао "веома добар разговор" са америчким предсједником Доналдом Трампом уочи њиховог мултилатералног састанка са европским лидерима.

Трамп са европским лидерима и Володимиром Зеленским

Амерички предсједник Доналд Трамп састао се са европским лидерима и Володимиром Зеленским.

Иако тренутна динамика можда неће донети трајни мир, свакако је довела до много срдачнијих односа између двојице лидера како разговори одмичу.

Зеленски: Разговараћемо о свим осетљивим питањима, па и територији

Украјински предсједник Володимир Зеленски изјавио је прије састанка са америчким предсједником Доналдом Трампом и европским лидерима у Белој кући да безбедност у Украјини зависи од Сједињених Америчких Држава, као и од европских лидера.

- Много земаља је на страни Украјине, нашег народа, и сви ми желимо да се овај рат заврши - истакао је Зеленски.

Истакао је да ће се више разговарати о безбједносним гаранцијама, указујући да је веома важно да САД шаљу снажне сигнале да су спремне да пруже безбједносне гаранције Украјини.

- Оно што је веома важно јесте да ћемо о свим осетљивим питањима, територијалним и другим разговарати на нивоу лидера током трилатералног састанка и Трамп ће покушати да организује такав састанак - оцијенио је Зеленски.

На почетку састанка Трамп је рекао да очекује да ће са лидерима Европске уније и Зеленским постићи споразуме о скоро свим питањима, укључујући безбједност, што ће довести до трилатералног састанка са Русијом.

Трамп је изразио увјерење да ће се трилатерални састанак о Украјини уз учешће Путина и Зеленског одржати, једино је питање када.

- Позваћемо предсједника Путина одмах након ових састанака. Мислим да ћемо имати јаке, добре, а можда и одличне састанке. Покушаћемо да видимо да ли можемо да одржимо трилатерални састанак након тога - рекао је Трамп.

Трамп: Остварен напредак ка миру, обавијестићу Путина о исходу; Зеленски: Подржавамо дипломатско рјешење сукоба

Предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп рекао је да је данас имао индиректан разговор са руским колегом Владимиром Путином и додао да планира да га позове телефоном након данашњих разговора у Бијелој кући са европским лидерима и украјинским предсједником Володимиром Зеленским.

- Он очекује мој позив када завршимо овај састанак - рекао је Трамп и додао да ће током разговора са руским лидером изнијети идеју о трилатералном састанку Трамп-Путин-Зеленски, преноси ЦНН.

Трамп је рекао да ће тај састанак можда бити одржан, а можда и не и додао да ће се борбе наставити ако не буде таквог састанка.

- Ако будемо имали трилатерални састанак имамо добре шансе. Ако имамо трилатерални састанак постоји добра шанса да се то (рат) можда заврши - рекао је Трамп.

У међувремену Трамп се нашалио на рачун неодржавања избора у Украјини током ратног стања.

Након што је Зеленски новинарима у Овалном кабинету, заједно са Трампом, рекао да није могуће одржати изборе док сукоб траје, амерички предсједник је додао да за три и по године "ако се деси да рат и даље траје неће ни бити више избора" јер је то је период када се очекује и крај његовог другог мандата.

Зеленски: Желимо дипломатско рјешење и трилатерални састанак

Предсједник Украјине Володимир Зеленски рекао је да је Украјина спремна да пронађе "дипломатски начин да оконча руску агресију", поново наглашавајући да Кијев жели трилатерални састанак са Москвом и Вашингтоном.

На питање да ли је Украјина спремна да "прецрта мапе" у мировном споразуму или да "настави да шаље украјинске трупе у смрт још неколико година", Зеленски није директно одговорио, али је похвалио напоре Трампове администрације да заустави рат.

Зеленски је рекао да Украјина мора да живи са свакодневним руским нападима, указујући на синоћни напад руских дронова у којем је погинуло најмање 14 особа.

- Морамо да зауставимо овај рат и Русију. И потребна нам је подршка (од наших) америчких и европских партнера - рекао је Зеленски.

Подржали смо идеју Сједињених Држава – лично председника Трампа – да зауставе овај рат, да пронађу дипломатски начин да се овај рат заврши - навео је Зеленски.