latinica  ћирилица
21/08/2025 |  11:19 ⇒ 13:09 | Аутор: sputniknews.com

Запад разматра четири опције давања гаранција безбједности Украјини

САД и Европа разматрају четири варијанте безбједносних гаранција за Украјину, пише Тајмс.
Трамп са европским званичницима (фото: EPA/AARON SCHWARTZ) -
Трамп са европским званичницима (фото: EPA/AARON SCHWARTZ)

Према писању британског листа, руководиоци оружаних снага у року од десет дана направиће план европских гаранција које би подржале Сједињене Државе.

Прва опција подразумијева обуку трупа на територији Украјине. Велика Британија и Француска могле би послати хиљаде војника ради обуке Оружаних снага Украјине у западном дијелу земље, у близини Лавова. За то би био формиран и координациони центар у Кијеву на чијем челу би био британски официр.

Истовремено, Европа би наставила са испорукама оружја Украјини. Поред тога, над небом земље патролирала би "ваздушна полиција"; авиони "Тајфун" или Ф-35. САД би могле да пруже и војну и обавјештајну подршку Украјини.

Друга опција предвиђа да САД дају ограничене безбједносне гаранције како би натјерале Европу да преиспита распоређивање својих трупа у Украјини.

"Коалиција вољних" би се тада усредсредила на патролирање из ваздуха, а могла би увести и зону забрањеног лета.

У оквиру треће опције гаранција безбједности, лист наводи обезбјеђивање колективне безбједности НАТО-а, слично члану 5. Према овом члану, напад на једног члана алијансе сматра се нападом на све чланице.

Посљедња опција подразумијева формирање безбједносног савеза, сличног савезу САД са Јужном Корејом или Јапаном.

Споразум о међусобној сарадњи и безбједности, потписан 1960. године, обавезује САД да бране Јапан, као и да омогући присуство америчких војних база на јапанској територији.

"Коалиција вољних" је удружење које броји више од 30 држава, углавном европских. Оне разматрају могућност учешћа у потенцијалној мировној мисији у Украјини. Француска и Велика Британија имају координирајућу улогу у овом савезу.