

Референдум 25. октобра - израз воље народа, а не наруџба странаца (ВИДЕО)

За дан одржавања референдума утврђен је 25. октобар ове године. Одлука о расписивању референдума логичан је и законит слијед догађаја који је произашао из специфичне уставне, политичке и правне ситуације у којој се нашла Српска због неуставног и незаконитог наметања одлука неизабраног странца Кристијана Шмита. Дефинисано је и референдумско питање.
- Да ли прихватате одлуке неизабраног странца Кристијана Шмита и пресуде неуставног Суда БиХ изречене против предсједника Републике Српске, као и одлуку ЦИК-а о одузимању мандата предсједнику Српске Милораду Додику - рекао је Срђан Мазалица,шеф Клуба посланика СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске.
- Чујем сада ово питање што нам господин Мазалица сада цитира. Какав је то однос према НСРС, гдје ово још има, зашто понижавате НСРС? - каже Миланко Михајлица, посланик ПДП-а.
Предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић каже да не зна како опозиција себе види, али да неко мора да им објасни да их у Федерацији БиХ и међународној заједници виде као алиби за нападе на Српску и алтернативу за предају и капитулацију Републике Српске. Истакао је да опозиција није жељела да конструктивно учествује у дефинисању закључака.
- На колегијуму смо изнијели понуду да учествујете у заједничким закључцима, да креирате, да кажете шта ваља или не ваља, изнијели смо понуду. Изнио сам понуду да учествујете у креирању референдумског питања, нисте прихватили, нисте понудили свој закључак - рекао је Ненад Стевандић, предсједник Народне скупштине Републике Српске.
Заузимање јединственог става у Народној скупштини кључно је за очување Републике Српске, нагласио је предсједник Милорад Додик. Очигледно је, истиче, да су притисци политичког Сарајева, потпомогнутог Кристијаном Шмитом, све интензивнији. Република Српска с тим у вези, мора да сачува своју уставну позицију, али и Дејтон.
- Ја сам овдје дошао као представник и предсједник народа, који је свједок и жртва овог времена. Република Српска је потписник дејтонскг мировног споразума, и једино мјесто гдје се брани та позиција је НСРС, а једини који је представља је предсједник РС, ко год он био. И нису муслимани изабрали баш случајно да нападну то представништво, рушећи и дајући до знања да се у свему мора питати сарајевска чаршија - истиче Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Република Српска залаже се за мир и жели да управља својим ресурсима, а политичко Сарајево жели сукобе. Због тога је важно слушати вољу народа о било ком важном питању, каже српски члан Предсједништва Жељке Цвијановић.
- Важно је питање да ли народ подржава да по одлуци нелегитимног странца буде санкционисан неко кога је на демократским изборима бирао народ. Референдум није неважна ствар и важно је да се људи мобилишу и изразе свој став о важним питањима - наглашава Жељка Цвијановић, српски члан Предсједништва БиХ
Жалосно је понашање опозиције која је још једном показала да је апсулутно без карактера, да је без било какве идеје, јер када их позовете да одлучују заједно с вама, они одбију. Кад их позовете да кажу шта би могао да буде одговор они немају никакву идеју, али знају рећи да све ово што се дешава није добро, каже српски делегет у Дому народа БиХ, Радован Ковачевић.
- Када видите да имају идентичне ставове као они који нападају Републику Српску па нам говоре о томе да не може Српска да доноси одлуке о нечему што кажу да нема надлежност онда вам одузимају право да сте ви као Република Српска страна и пристају на то да ви као Српска немате право доносити одлуке. Они су у том смислу пристали да буду политички пригушивач елиминације Републике Српске. Зато је јако битно да је НС РС позвала грађане на референдум како би на референдуму одлучили да ли пристају на ту врсту елиминације Републике Српске - поручује Радован Ковачевић,српски делегет у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ.
Након одлуке парламента Српске реаговали су из Делегације Европске уније у БиХ. Одговорио им је предсједник Српске. Све је теже, каже, разумјети ставове Делегације ЕУ. На друштвеној мрежи X упитао је :"Ко је угрозио територијални интегритет и суверенитет БиХ?" -" Зашто нама упућујете то питање? Поставите га себи. Очекивали смо да Европска унија поштује Устав и суверенитет БиХ. Престали смо се надати - написао је Додик.
На тврдње британског амбасадора у БиХ да је референдум незаконит, Додик пита - откад је британски амбасадор постао тумач устава и закона и откад он процјењује шта је по закону, а шта није?
- Фасцинантно је колико потцјењујете српску памет и мислите да ћемо прогутати британски цинизам. Како то да Велика Британија може на референдуму изаћи из ЕУ, Шкотска може на референдуму одлучивати о свом путу, а Србима у Српској то право забрањујете? Смета вам што је у Српској референдум израз воље народа, а не наруџба странаца. Али та воља је јача од сваког диктата - рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Додик је британском амбасадору поручио да Српска не пристаје да буде колонија. Оцијенио је да је Рајлијево понашање одавно престало да буде понашање дипломате.
"Његов ниво су Небојша Вукановић и Загорка Граховац. Није он за боље" - навео је Додик уз објављену фотографију састанка Рајлија са Вукановићем и Граховчевом.