latinica  ћирилица
04/09/2025 |  08:55 ⇒ 10:40 | Аутор: РТРС

У Бањалуци међународни симпозијум "Дијабетес мелитус данас" (ВИДЕО)

Савремена медицина данас се суочава са троструким изазовом који прераста у једну од најважнијих јавноздравствених и клиничких пријетњи - пандемијском преваленцом дијабетеса мелитуса типа два.
Душко Вулић и Сњежана Поповић Пејичић - Фото: РТРС
Душко Вулић и Сњежана Поповић ПејичићФото: РТРС

Препознајући велики значај који представља дијабетес мелитус, Академија наука и умјетности Републике Српске, у сарадњи са факултетима и Удружењем за дијабетес, гојазност и кардиометаболичке болести Републике Српске, организује у Бањалуци међународни симпозијум "Дијабетес мелитус данас".

Симпозијум ће бити одржан 5. и 6. септембра у Великој сали АНУРС-а у Бањалуци.

Докторка и дописни члан АНУРС-а Сњежана Поповић Пејичић рекла је у Јутарњем програму РТРС-а да је значај међународног симпозујума велики, јер су се експерти удружили да кроз два дана предавања приближе значај дијабетеса, његових компликација и придружених болести.

Она је навела да више од 10 одсто свјетске популације болује од дијабетеса, али да је превентивним мјерама могуће утицати на рјешавање овог проблема.

- Желимо да у међусобној комуникацији и размјени знања допремо до наших слушалаца и дођемо до нових препорука у дијагностици и лијечењу, а све у циљу добробити наших пацијената - истакла је Поповић Пејичић, која је и предсједница Удружења за дијабетес, гојазност и кардиометаболичке болести Републике Српске.

Потпредсједник АНУРС-а доктор Душко Вулић рекао је да је проблем кардиометаболичких болести глобални проблем који се пренио и на наше просторе и да су препознали потребу да заједно, мултидисциплинарно дјелују.

Вулић је подсјетио да је прошле године у фокусу симпозијума била гојазност, наводећи да у Републици Српској нема много гојазне дјеце, али да се мора заједно радити на кључним превентивним мјерама, јер су фактори ризика заједнички.