

Врањеш: Савјет безбједности право мјесто за расправу о БиХ

Врањеш је подсјетио да руска иницијатива долази у вријеме можда највеће кризе коју је изазвао човјек који се представља као високи представник међународне заједнице у БиХ, кога Савјет безбједности као таквог није верификовао.
- Захвални смо Руској Федерацији што је спремна да отвори ту тему. Наравно, Русија је за то апсолутно позвана због чињенице да је и потписница Дејтонског споразума. Из те перспективе посматрано јако је важно да се покуша да се неке ствари разријеше - рекао је Врањеш за Спутњик.
За Врањеша ОХР персонификује апсурдност ситуације у БиХ јер опстаје као канцеларија непостојећег високог представника, па се поставља питање постоји ли ОХР и ко финансира ову институцију.
Што се тиче бонских овлашћења, Врањеш је подјсетио да се све вријеме њиховог трајања расправљало о томе да ли је уопште требало да их користе високи представници који су у БиХ, за разлику од Шмита, били присутни на легалан и легитиман начин.
Подсјетио је да ЕУ још 2019. године у свом мишљењу о напредовању БиХ ка чланству у Унији осудила постојање бонских овлашћења, сматрајући их неспојивим са европском будућношћу БиХ.
- Само неколико година касније аплаудирали су Шмиту што их злоупотребљава и користи их против Републике Српске и српског фактора у БиХ - додао је Врањеш.
Ипак, каже, најзанимљивије питање је како ће се поставити САД и како ће се у односу на то поставити европске државе, на примјер Велика Британија и Њемачка, које су покушале да ојачају свој утицај у БиХ након што су Сједињене Државе оставиле вакуум када су се, након доласка Трампа на власт пасивизирале.
Он сматра да је поред питања ОХР-а и злоупотреба Кристијана Шмита потребно у Савјету безбједности отворити питање присуства међународних војних снага у БиХ, односно мисије Алтеа, нагласивши да Русија може да стави вето на присуство стране војске у БиХ.