latinica  ћирилица
11/09/2025 |  10:41 ⇒ 12:38 | Аутор: РТРС

Лукач: Реконструкција јавне расвјете најштетнији уговор у историји Бањалуке

Шеф Клуба одборника СНСД-а у Скупштини града Бањалука Драган Лукач на ванредној сједници Скупштине града током расправе о тачки дневног реда Информација о реализацији Одлуке о пиступању пројекту енергетске ефикасности обнове и реконструкције система јавне расвјете на подручју града Бањалука поручио је да је реконструкција јавне расвјете најштетнији уговор у историји Бањалуке и питао зашто да грађани плаћају 35 милиона КМ нешто за шта је процијењено да кошта 13,3 милиона КМ.
Драган Лукач - Фото: Уступљена фотографија
Драган ЛукачФото: Уступљена фотографија

- Дали смо сагласност да се изврши реконструкција јавне расвјете у корист града, али данас говоримо о уговору који би нанио највише штете Бањалуци и бројне чињенице говоре о томе. Град Бањалука наручио је идејни пројекат који се тиче израде о реконструкцији јавне расвјете, а на крају врло исцрпне анализе јасно је наведено да цијели пројекат треба да кошта 13,3 милиона КМ са ПДВ-ом. Сигуран сам да је та цијена објективна, да би то било у интересу града и да би тако нешто Скупштина града подржала - каже Лукач.

Након такве анализе стручњака, анализе коју је Град сам наручио, Лукаћ каже да "градоначелник проводи тендер и данас говоримо о цифри од 35 милиона КМ коју грађани треба да издвоје да се јавна расвјета обнови".

- Логично је да питамо: Шта се у међувремену десило? Како смо од 13,3 милиона дошли до 35 милиона КМ? У чијем је то интересу и зашто? То није реално и ми овдје говоримо о најштетнијем уговору који Град може да потпише у својој историји и то да би свој посао дали хрватској фирми - наводи он.

Сви који су се икада бавили тендерском документацијом, истиче да "могу да виде да је то класично намјештање тендера".

- Услове који су наведени, да фирма мора да има 60 милиона КМ годишњи промет, да мора да има на рачуну 15 милиона, сигурно не испуњава ниједна фирма из Републике Српске која се бави расвјетом. На тај начин у старту су елиминисане наше фирме. Лакташи су провели поступак јавне расвјете па су замјену 3.800 расвјетних тијела платили око 900.000КМ. По том приницпу Бањалука може свих 20.000 расвјетних тијела да замијени за мање од пет милиона КМ. Сулудо је да грађани то плаћају чак 30 милиона КМ више! Бројни су додатни пројекти које бисмо успјели да завршимо за тај новац, плус да обновимо комплетну расвјету у Граду - истакао је Лукач.