latinica  ћирилица
22/09/2025 |  17:41 ⇒ 19:53 | Аутор: РТРС

Брисел послао Марту Кос у Сарајево да држи лекције из владавине права; Цвијановић: Главни проблем је ЕУ, а не Српска

Европски комесар за проширење Марта Кос у тродневној је посјети БиХ. Првог дана посјете Сарајеву, није разговарала са српским званичницима, али јесте са Денисом Бећировићем и Борјаном Кришто. Оптужила је Републику Српску за наводни сецесионизам. Одговарајући на њене оптужбе, српски члан Предсједништва Жељка Цвијановић нагласила је да у Српској нема сецесионизма, већ отпора колонијалној управи, политизованом правосуђу и страном интервенционизму.

Српски представници у Представничком и Дому народа, кажу да су ставови Косове инструисани од Бошњака и да је кључни проблем лицемјерје бриселске администрације.

Предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић рекао је да европска комесарка Марта Кос не разликује сецесионизам од борбе за уставни положај и да је дерогирала вриједности на којима је настала ЕУ.

Тек десет мјесеци након именовања, комесар за проширења посјећује земљу на коју се односи процес ширења. Преча јој је била Украјина. Иако стиже са закашњењем, Словенка Марта Кос вјерује у европску будућност БиХ коју , каже, ремети тзв. сецесионистичка политика Републике Српске. О уставности и легитимности Кристијана Шмита, европски комесар ни ријечи.

- БиХ се треба вратити на европски пут, ова земља нема више времена за губљење времена, чекајући октобар 2026. године. Свједоци смо нових изазова са против уставном и сецесионистичком легислативом из Републике Српске - истакла је Кос.

У Републици Српској нема сецесионизма, то је отпор према колонијалној управи, политизованом правосуђу и страном интервенционизму који руши вољу народа, одговорила је српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић.

- Главни проблем је што ЕУ толерише да стране бирократе без овлаштења из Дејтонског споразума мијењају законе, кажњавају политичке партије, преко правосуђа настоје да из политичког живота елиминишу лидере изабране вољом народа. Такве неизабране стране бирократе држе БиХ у статусу заробљене колоније - додаје Цвијановић.

Цвијановићева је у Будимпешти, Комшић у Њујорку, па је Косову дочекао само Денис Бећировић. Од њега је чула само бошњачке ставове. Изастао је уобичајени сусрет с руководством оба дома ПС. С Косовом је разговарала једино Борјана Кришто. Практично, у њеној агенди ниједног званичника из Српске. Бесмислено је састајати се са бриселским званичницима који подржавају владавину неправа и политички прогон изабраних лидера, кажу српски званичници.

Посланик у Представничкопм дому ПС БиХ Милорад Којић истакао је да се слободно може рећи да је Марта Кос једна од најтрагичнија фигура која је дошла у БиХ.

- Њени ставови који су инструисани очигледно од Бошњака како се у Републици Српској доносе сецесионистички закони у ствари највоље потврђује да има намјеру рушења уставног поретка БиХ с циљем оскрнављења надлежности Српске, она жели да буде Шмит број два - додао је Којић.

Делегат у Дому народа ПС БиХ Радован Ковачевић додаје да чује да је Марта Кос поручила данас у Сарајеву да је кључни проблем сецесионизам Републике Српске.

- Мислим да је ипак кључни проблем лицемјерје бриселске администрације. Желе да прихватимо да је само у БиХ владавина права то да неизабрани старнац противно уставу ове земље може да намеће и мијења законе да се основу њих прогоне полиитчки представници народа и грађана - наводи Ковачевић.

Осим личног увјерења да је БиХ мјесто у ЕУ, које нам више од двије деценије упорно понављају разни европски емисари, Косова је испоставила и јасне обавезе: усвајање закона о ВСТС -у и Суду и Реформске агенде, како би могли искористити средства из Плана раста. Чак је и пуко административно питање: именовање главног преговарача, постао услов за наставак европског пута.