latinica  ћирилица
19/10/2025 |  09:56 ⇒ 09:56 | Аутор: РТРС

Марковић: Очекује се долазак два нова паразита

Пчеларима у Републици Српској пријети ризик од појаве два нова напасника - крпељ тропилајлапс и азијски стршљен, упозорио је предсједник Савеза удружења пчелара Дарко Марковић.
Пчеларство (Фото: TANJUG/ GVOZDEN NIKOLIĆ/ bg) -
Пчеларство (Фото: TANJUG/ GVOZDEN NIKOLIĆ/ bg)

Марковић је рекао Срни да би тропилајлапс, паразит који је сличан варои, али има бржу репродукцију и теже га је открити јер се задржава унутар саћа, могао пчеларима нанијети већу штету од тренутно присутне варое деструктора.

- Као и вароа, и тропилајлапс ће преносити све те вирусе који узрокују смрт пчелињег легла - упозорио је Марковић.

Према његовим ријечима, овај паразит се из југоисточне Азије проширио на запад Русије и Украјину и његово присуство на овом подручју може се очекивати у наредне двије године.

Када је ријеч о сузбијању ове штеточине, он наводи да се примјењују средства као и у случају варое.

- Позивам пчеларе да се више окрену органским препаратима у заштити здравља пчела јер су мање штетни по људе и јер су истраживања показала да овај паразит не реагује на хемијске препарате попут "амитраза" - изјавио је Марковић.

Он је појаснио да "амитраз" није у могућности да обезбиједи низак ниво присуства тропилајлапса јер је у стању да уништи до 60 одсто тог крпеља, што није рјешење јер се веома брзо размножава.

Када је ријеч о азијском стршљену, Марковић је рекао да је он присутан у Хрватској, односно да су га пчелари уочили на подручју Истре и Сплита.

Он га описује много агресивнијим и отпорнијим од домаћег стршљена, али се нада да ће пчелари изаћи лакше у крај с њим него са тропилајлапсом.

- Рачунам да ће му наш стршљен бити конкуренција у природи, али видјећемо и како ће домаће пчеле реаговати, јер нисам сигуран да оне немају баш никакав механизам борбе против азијског стршљена - навео је Марковић.