latinica  ћирилица
20/10/2025 |  12:47 ⇒ 14:30 | Аутор: РТРС

Стевановић са делегацијом Шандонга: Задовољавајућа динамика радова на ауто-путу Бањалука-Приједор

Министар саобраћаја и веза Републике Српске Зоран Стевановић разговарао је данас у Бањалуци са делегацијом кинеске компаније Шандонг на тему досадашњих активности на изградњи ауто-пута Бањалука-Приједор.
Стевановић са делегацијом Шандонга - Фото: Уступљена фотографија
Стевановић са делегацијом ШандонгаФото: Уступљена фотографија

Представници кинеске компаније информисали су министра Стевановића да се у наредном периоду очекује интензивирање радова пуним капацитетом, као и завршетак изградње ове важне саобраћајнице у складу са предвиђеним роковима.

На састанку је истакнуто да су успјешно окончане све процедуре у вези са кредитним аранжманом и осигурањем од кинеске осигуравајуће куће Синошур, те да су потписани неопходни пратећи анекси и прилози концесионог уговора.

Министар Стевановић нагласио је да је изградња ауто-пута од изузетног значаја за Републику Српску и истакао да је приоритет Министарства саобраћаја и веза, као и Владе Републике Српске, почетак реализације пројекта изградње ауто-пута Бањалука-Приједор.

Он је изразио задовољство динамиком радова и поручио да ће Министарство и даље пружати пуну подршку кинеском концесионару како би се радови одвијали у складу са договореним роковима.

Делегација кинеске компаније навела је да се, у сарадњи са домаћим подизвођачима, већ изводе радови на више од 20 километара главне трасе ауто-пута, на дионицама за које су издате важеће грађевинске дозволе, те да је у току и ангажовање ресурса са пројекта у Србији - укључујући радну снагу и механизацију, на градилиште ауто-пута Бањалука - Приједор.

Министар Стевановић прихватио је позив представника компаније Шандонг да ускоро заједно обиђу локације на којима се изводе радови.

Током састанка разговарано је и о наставку израде пројектне документације за брзу цесту Бијељина - Зворник.

Саговорници су констатовали да Министарство саобраћаја и веза Републике Српске, у сарадњи са кинеским партнерима, континуирано проводи неопходне процедуре и активности са циљем реализације пројекта изградње ауто-пута у предвиђеном року.

Подсјећамо, Влада Републике Српске додијелила је концесију кинеској компанији Шандонг за изградњу ауто-пута Бањалука - Приједор - Нови Град, при чему је реализација пројекта започела првом фазом на дионици Бањалука- Приједор.