latinica  ћирилица
21/10/2025 |  18:09 ⇒ 20:17 | Аутор: РТРС

Снабдијевање Брчко дистрикта електричном енергијом наставља се из оба ентитета (ВИДЕО)

Снабдијевање Брчко дистрикта електричном енергијом наставља се из оба ентитета по најповољнијим условима, закључак је састанка градоначелника Брчког Синише Милића са министрима енергетике Републике Српске Петром Ђокићем и Федерације БиХ Ведраном Лакићем.
Састанак у Брчком - Фото: СРНА
Састанак у БрчкомФото: СРНА

Брчко остаје кључно чвориште будућег гасоводног система, мјесто сусрета енергетских стратегија Републике Српске и Федерације БиХ.

Већ у понедјељак биће формирано координационо тијело које ће у наредних 15 дана дефинисати конкретан енергетски план за 2026. годину.

- Федерација има интерес да гради магистраллну трасу на сјеверу, док ћемо ми да градимо ову трасу. Оне се у Брчком укрштају, а Брчко ће бити у ситуацији да бира од кога ће гас узимати. Вјероватно од онога чији гас буде најповољнији - рекао је министар енергетике и рударства Републике Српске.

Градоначелник Милић је истакао да је најважније да Брчко дистрикт неће остати без снабдијевања електричном енергијом.

- На нама је да не чекамо изградњу магистралних цјевовода, већ да уђемо у договоре на политичком нивоу око изградње секундарне гасне мреже. Сигуран сам да ћемо лако доћи до тог договора у дистрикту - рекао је Милић.

Лакић је рекао да ће радни тимови све три електропривреде у БиХ договорити модел снабдијевања дистрикта у наредној години и сигуран је да ће то изродити најбоље услове.

- Неправда која је чињена према дистрикту у претходним годинама од стране Федерације мора бити исправљена. Већ у понедјељак радни тим све три електропривреде биће на радном састанку гдје ће бити формиран план снабдијевања за 2026. годину - навео је он.