Представљена књига "Доба исламизма и терора - Босна, одскочна даска глобалног тероризма", Џевада Галијашевића

Уредник портала "Факти" Ђуро Билбија рекао је на промоцији да Галијашевић у свом монументалном дјелу пали свјетло и рефлектор који усмјерава ка политичком Сарајеву, али и на оне који иза свега стоје и демистификује зашто се толико ћути о проблему исламских терориста који су направили базу у БиХ.
- Ово је звоњава на узбуну и јако драгоцено дело. БиХ јесте одскочна даска глобалног тероризма, а Галијашевић је ретко неустрашив човек који о том говори - рекао је Билбија.
Он је нагласио да је многима већ вијековима стало до тога да Срби на овим просторима као народ не постоје јер су супростављени њиховим интересима и додао да су Срби томе одолијевају и данас када је на сцени нова прекомпозиција свијета.
Галијашевић је указао да је присуство радикалних исламиста и тероризма огроман проблем за Републику Српску јер је срастао са политичким циљевима Бошњака.
Он је указао да не може на простору БиХ егзистирати више од 100 насеља у којим они живе, а да за то немају и подршку бошњачког народа.
Галијашевић је рекао да они који га критикују да су његова истраживања и јавни рад против Бошњака неће да сагледају суштину и да виде да је он само против оних Бошњака који представљају опасност за све.
- Ја сам против Хариса Чаушевића који је дигао у ваздух Полицијску станицу у Бугојну, против Енеса Омерагића који је убио два војника Оружаних снага БиХ и против Нермина Ибрића који је убио полицајца Ђурића у Зворнику и против оних 500 Бошњака који су отишли у Сирију и њима сличних, а они који их не препознају су у ствари саучесници - навео је Галијашевић.
Према његовим ријечима, да би се политике Сарајева онакве какве јесу одржавале, мора се одржати и антисрпска мржња и ширити страх од Срба међу становништвом.
- Ово што они праве по својим вехабијским насељима усмјерено је да они заштите Бошњаке у неким наредним драматичним временима - рекао је Галијашевић и нагласио да се нада да ће његова књига дати значајан допринос изучавању овог феномена.
Галијашевић је нагласио је да је посебан акцент у књизи дао на вези Сирије и БиХ, а да је посебно интересантно знати да је Сирија за муслиманске фашисте након Другог свјетског рата била исто што и Аргентина, односно Јужна Америка за хрватске усташе.
- Они су се тамо организовали и деведесетих вратили у БиХ. Тренутно је у Сирији још 150 људи из БиХ. БиХ је изабрана за једну већу и глобалну причу - рекао је Галијашевић.
Он је истакао да књига обилује документима и да се у документу, који је поводом терористичког напада на САД 11. септембра усвојио амерички Конгрес, помињу муџахедини из БиХ који су учествовали у терористичком акту, те Халид Шеик Мухамед као глави планер напада на САД.
- Он се налази у Гвантанаму, али се не наводи да је био држављанин БиХ од 1992. до 2006. године. Он је и у моменту када је планирао први удар на куле близнакиње у Њујорку 1993. године, у Сарајеву добио јединствен матични број, лична документа, а 1995. године је почео да живи у Зеници - рекао је Галијашевић.
Он је навео да су муџахедини током рата у БиХ исказали изаразиту одлучност у злочину и починили више од 192 ритуална клања српских бораца у Возући и на Озрену.
- Они су након рата исказали исту такву одлучност за организовање и останак у БиХ ради даљих циљева који су на локалном нивоу усмјерени против Срба, а на глобалном против свих које сматрају непријатељима ислама - рекао је Галијашевић.
