latinica  ћирилица
20/11/2025 |  13:10 ⇒ 13:24 | Аутор: СРНА

Представити потенцијале Српске и локалних заједница

Локалне заједнице у Републици Српској и Представништво Српске у Бечу наставиће сарадњу, чији је циљ умрежавање и контакти са дијаспором у тој земљи, речено је данас са састанку начелника општине Челинац Влада Глигорића и шефа овог представништва Младена Филиповића.
Састанак у Челинцу - Фото: СРНА
Састанак у ЧелинцуФото: СРНА

Током сусрета је наведено да ће бити настављена сарадња и са представницима градова и општина у Аустрији како би била унапријеђена сарадња у свим областима на обострану корист.

Глигорић је рекао да већ постоји сарадња у области културе општине Челинац са појединим градовима и општинама у Аустрији, а у плану је, да се уз помоћ Представништва, остваре контакти извозно орјентисаних фирми из ове општине са аустријским привредницима.

- Важно је да се представе потенцијали које може да понуди наша локална заједница, па до могућности улагања аустријских привредника у општину Челинац - изјавио је Глигорић.

Филиповић је нагласио да Представништво Републике Српске у Бечу подржава активности општина и градова Српске у контексту увезивања и умрежавања, посебно са Србима који раде у Аустрији, али и цијелој Европи.

- То се показало веома корисним и наше представништво се у то активно укључило. Важно је да нашој дијаспори покажемо да је Републике Српска ту за наше локалне заједнице. Наши млади људи у иностранству показали су да имају патриотски дух, те исказују жељу да посјете своје матичне општине - рекао је Филиповић.

Он је подсјетио на то да Представништво Републике Српске у Бечу годинама спроводи пројекат "Фитфор Аустрија", гдје подржава извозно орјентисана предузећа из Српске на територији Аустрије.

- То је значајно не само за наша предузећа, већ и за аустријску привреду јер то радимо заједно са Привредном комором Аустрије и институтом који се бави образовањем и подршком у оквиру ове коморе. У посљедњим циклусима које смо организовали с њима прошло је више од 150 фирми из Српске - навео је Филиповић.

Филиповић, који је заједно са Глигорићем у Челинцу разговарао са представницима извозно орјентисаних фирми, поручио је да ће Представништво и даље бити сервис домаћим привредницима.

Он је рекао да захваљујући пројекту "Фитфор Аустрија" у 80 одсто случајева представници домаћих фирми остваре контакте са аустријским привредницима.