latinica  ћирилица
20/11/2025 |  13:12 | Аутор: РТРС

Ковачевић: Адемовић није појаснио на који начин се мијења дневни ред

Српски делегат у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Радован Ковачевић рекао је да делегати Клуба српског народа из СНСД-а нису добили приједлог измјена дневног реда и да предсједавајући овог дома Кемал Адемовић приликом његовог давања на гласање није појаснио редослијед тачака дневног реда.
Радован Ковачевић - Фото: СРНА
Радован КовачевићФото: СРНА

Он је навео да се Адемовић позива на праксу, али да је одређивање тачака дневног реда приликом његове измјене празнина у Пословнику о раду овог дома.

- Када је у питању одређивање тачака, постоји нешто што је нормативна правна хијерархија. Ако су на дневном реду Дома народа измјене Устава, то је прва тачка, а онда закони. Не може закон о фолклору бити изнад закона о буџету, а да послије закона имамо споразуме, одлуке, закључке, декларације, а ви нама дајете да гласамо о измјени дневног реда без објашњења како га мијењамо - рекао је Ковачевић обраћајући се Адемовићу.

Делегат Клуба хрватског народа Марина Пендеш упитала је Адемовића на који начин даје приједлоге тачака дневног реда на гласање.

- Ако поштујете Пословник, онда иде буџет као прва тачка, а све остале након тога - истакла је Пендешева.

Она је указала да ће Пословник бити повријеђен уколико се најбитнији закон, а то је Закон о буџету помјери иза предложених тачака у оквиру допуне дневног реда.