latinica  ћирилица
26/11/2025 |  13:14 ⇒ 13:45 | Аутор: ТАНЈУГ

Хандановић: Дали смо додатна увјеравања САД да ће Руси изаћи из НИС, чекамо одговор

Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је данас да је Влада Србије заједно са предсједником пружила додатна уверавања САД да ће Русија изаћи из власништва компаније Нафтне индустрије Србије (НИС) и додала да се и даље чека одговор америчке стране.
Петар Сијарто и Дубравка Ђедовић Хандановић (фото: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ/ nr) -
Петар Сијарто и Дубравка Ђедовић Хандановић (фото: TANJUG/ DEJAN ŽIVANČEVIĆ/ nr)

- Ми очекујемо са нестрпљењем да видимо шта ће бити одговор из америчке владе, јер су они ти који одлучују о санкцијама. Ми смо ти који можемо да дамо додатна увјеравања да ће руски власници изаћи из власништва компаније. Ми смо та додатна увјеравања јуче и дали на челу са предсједником државе и јавно. Мислим да нема апсолутно никакве сумње да ће се то и десити. Само је питање у ком временском периоду - рекла је Ђедовић Хандановић на конференцији за медије након састанка са министром спољних послова Мађарске Петером Сијартом.

Ђедовић Хандановић је рекла да рафинерија на територији Србије има велики значај и да је зато важно да разговори око промјене власничке структуре НИС успјешно окончају што прије.

- Важно је да не буде ометаног рада и да снабдијевање нашег тржишта буде обезбијеђено. Ми смо спремни да донесемо све релевантне одлуке које су неопходне да би се то и десило - рекла је она.

Навела је да је америчка администрација већ дала дозволу да се преговори око НИС воде до 13. фебруара, како би држава имала довољно времена да реагује у случају да преговори буду неуспјешни.

- Преговори су започети, али не могу да се заврше за седам или осам дана и зато смо тражили додатно вријеме. У случају да не буду успјешни или да их америчка влада не одобри држава ће са својим релевантним институцијама стати управо и урадити оно што је неопходно, донијети одређене одлуке да би контрола над НИС-ом била преузета, односно да не би била више у рукама руских власника - истакла је Ђедовић Хандановић.

Како је нагласила, министар Сијарто ју је током данашње посјете обавијестио о додатним могућностима повећања увоза од стране мађарске компаније МОЛ, уколико то буде било неопходно.

- Ми ћемо убрзати додатне процедуре административне, логистичке, које су неопходне. То смо већ радили цијеле ове године и осигурали да заиста може да се увоз увећа. Наставићемо то да радимо, да разговарамо са свим нафтним компанијама у земљи, укључујући и МОЛ - додала је она.