latinica  ћирилица
12/12/2025 |  17:13 ⇒ 17:21 | Аутор: РТРС

Цвијановић: БиХ може напријед уз локална рјешења, а не наметања (ВИДЕО)

Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић рекла је данас у Загребу да БиХ треба да се креће напријед, уз тражење локалних рјешења, а никако наметањима са стране.
Жељка Цвијановић - Фото: РТРС
Жељка ЦвијановићФото: РТРС

- С обзиром на историју БиХ ових 30 година, односно од онога што је наумљено Дејтонским мировним споразумом и овога што данас живимо, видиљво је да смо у великом раскораку. Раскорак је разлог ради чега је БиХ дубоко подијељено друштво - рекла је Цвијановићева  у Загребу, гдје присуствује Међународној конференцији "30 година након Дејтона, отварање пута локалнм рјешењима".

Истакла да је БиХ крајње поларизовано друштво у коме нема унутрашњег политичког дијалога.

- Супротстављене су визије конститутивних народа у БиХ о прошлости, садашњости и будућности. У таквим околностима тешко је тражити рјешења - додала је Цвијановићева.

Навела је да је данашња конференција прилика да буду анализиране одређене ствари у БиХ.

Подсјетила да је успостављање мира снажна димензија Дејтонског мировног споразума.

- Друга снажна димензија овога споразума, јесте чињеница да је њиме успостављен уставни и политички систем у БиХ, али се ово често избјегава. Мир никада није био нарушен, али је чињеница да је дубоко нарушена уставна струкутра БиХ која је осмишљења у Дејтонском споразуму и зато проистичу сви проблеми - навела је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, неопходно се одмаћи од унилатералних рјешења која су супротна Дејтонском мировном споразуму да би БиХ имала шансу.

- Уколико ће БиХ наставити да живи живот у коме ће неизабрани странац наметати рјешења, мијењати законе, политизовати суд на шта нема право, онда је БиХ у великом проблему и шанса за будућност се смањује - категорична је Цвијановићева.

Она је навела да се поставља питање да ли једна држава може да преживи влику количину страног интервенционизма.

- Поставља се питање да ли ћемо из нечега што је тотално вјештачко, прећи у нову сферу договора. Мислим да бисмо то требали урадити, али нисам сигурна да постоји политичка свијест у оквиру БиХ да то буде тако - рекла је Цвијановићева.

Каже да је охрабрује излагање амбасадора САД у Хрватској о ситуацији у БиХ.

- Амбасадорица се на овој конференцији позвала на оно што сматра да је велика прекретница у развојном путу БиХ, а то је да нема наметања рјешења, него да постоји очекивање да домаћи лидери, односно представнци конститутивних народа договоре какво ће бити уређење у БиХ. Ово је огроман искорак, а жалим, што ЕУ никада није овако снажни и храбро дефинисала однос према БиХ - рекла је Цвијановићева.