Република Српска политички и економски стабилна у односу на ФБиХ
Међутим, у политичком Сарајеву то или не виде или не желе да виде. За министра Елемедина Конаковића, да није Федерације, Република Српска не би финансијски опстала.
Демантовали су га из Министарства финансија Републике Српске.
Али није се Конаковић на томе зауставио. Јавно је подржао блокаду отварања новог граничног прелаза у Градишци, због чега испаштају сви у БиХ.
Ко о чему, Елмедин Конаковић о Републици Српској.
У најновијој епизоди испада министра иностраних послова у Савјету министара, обрушио се на економију Српске. Па тако, ако питате њега, Република Српска не би уопште функционисала да није "економске велесиле, Федерације БиХ".
- Треба ставити фокус и на судски процес који је влада Нермина Никшића и министар Краљевић покренули, да се врати новац Федерацији који је "прогутао Република Српска у својим дубиозама" - навео је Елмедин Конаковић, министар иностраних послова у Савјету министара БиХ.
Овим Конаковић покушава прикрити право стање у БиХ, сматра министар финансија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић. Такође, не спомиње Конаковић ни дуговање које Федерација има према Републици Српској.
- Од 2017, 2018. године гдје постоји правоснажна пресуда да ФБиХ треба да исплати Републици Српској 35 милиона марака, да исплати тих 35 милиона КМ. И да се исплате средства када су у питању путарине. Када то саберете, то је за Републику Српску негдје 70, 80 милиона КМ - навео је Елмедин Конаковић, министар иностраних послова у Савјету министара.
Мишљења су лична и промјенљива, али је математика егзактна. А бројке показују да Српска већ 19 квартала заредом биљежи привредни раст.
Због тога су из Министарства финансија Српске одбацили нетачну и злонамјерну тврдњу Конаковића. Поручили су му да више води рачуна о БиХ и њеном нефункционисању.
- Далеко од тога да Република Српска живи на рачун Федерације БиХ. Република Српска потражује од Федерације БиХ средства по пресуди Суда БиХ од 2018. године и то још није наплаћено, а да не говоримо о расподјели средстава од путарина. Предлажемо Вам да се суздржите од негативних и злих коментара према Републици Српској и да поведете бригу да се отвори мост на Сави, јер тренутно стање производи огромну штету за цијелу БиХ - наведено је у Министарству финансија Републике Српске.
Не само да Конаковића није брига за нови гранични прелаз Градишка, него не види ништа спорно у недавном потезу федералног експертског члана Управе за индиректно опорезивање Зијада Крњића.
Ако сте заборавили, то је експерт који је не сједницама УО УИО блокирао усвајање правилника,а тиме и отварање новог граничног прелаза.
- Ако се пита Зијада Крњића из СДА, он каже да се не отвори гранични прелаз у Републици Српској зато што је у Републици Српској. То се не односи само на Србе, јер је њему проблем што је у Републици Српској, то се односи и на људе који раде у Федерацији - навео је Конаковић.
А резултат дјеловања Крњића, којег Конаковић здушно подржава је ово.
Знају ово добро и Крњић и Конаковић.
Ипак, нови гранични прелаз и даље чека да преко њега пређу први путници.
И управо то што новоизграђени гранични прелаз у Градишци не функционише, најбоље симболише БиХ. Још више разлог због којег је тако.
Али ако питате Конаковића, ни у томе нема ништа спорно.

