9. јануар дан републике српске
latinica  ћирилица
05/01/2026 |  10:02 ⇒ 11:30 | Аутор: СРНА

Митровић: Садашња БиХ није демократска, ни суверена

Садашња БиХ није демократска ни суверена, јер законе намеће неизабрани странац непотврђен од Савјета безбједности УН, истиче правник Славко Митровић.
Славко Митровић -
Славко Митровић

- Неизабрани странац непотврђен је од Савјета безбједности УН, нема ни претходно именовање страна потписница Анекса 10 Дејтонског мировног споразума, као два услова да би имао легалан мандат помоћника страна и ништа више - написао је Митровић у колумни за Глас Српске.

Он је подсјетио да на основу његових закона вануставно "правосуђе БиХ" прогони демократски изабране функционере Републике Српске, посебно предсједника Милорада Додика.

- Кажњава га зато што је поштовао Устав Републике Српске као стране потписнице Анекса 10. Улогу у бошњачкој представи "вежи коња гдје ти ага каже" има Централна изборна комисија БиХ. Она наставља прогон предсједника Републике, отимајући му легални мандат који је добио на изборима 2022. године - навео је Митровић.

Уз то, напомиње он, садашњи ЦИК је незаконито изабран удруженим подухватом свих бошњачких странака, али и СДС-а и ПДП-а.

Митровић је поновио да је и таквом ЦИК-у мандат продужавао лажни високи представник Кристијан Шмит.

- Наметање као начин доношења закона није прописано Уставом БиХ као међународним уговором, јер је БиХ по том уговору "демократска држава која функционише у складу са владавином права и има слободне и демократске изборе" - написао је Митровић.