9. јануар дан републике српске
latinica  ћирилица
05/01/2026 |  11:16 ⇒ 13:49 | Аутор: РТРС

Отворена нова болница у Требињу; Историјски дан за Републику Српску (ФОТО)

Новосаграђена болница "Свети архиђакон Стефан-9. јануар" у Требињу званично је отворена. Врата болнице су симболично отворена уз звуке откуцаја срца. Његово високопреосвештенство митрополит захумско-херцеговачки и стоноско-приморски Димитрије освештао је новоизграђену болницу. Високи званичници Републике Српске и Србије, заједно са директором болнице Недељком Ламбетом обишли су просторије.
Болница Требиње - отварање - Фото: РТРС
Болница Требиње - отварањеФото: РТРС

 

Камен темељац за изградњу болнице положио је Милорад Додик, као предсједник Републике Српске, који је присуствовао данашњој свечаности заједно са предсједником Србије Александром Вучићем.

Александар Вучић стигао на отварање болнице у Требињу (Фото: РТРС)

Свечаном отварању присуствувовали су и српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, премијер Саво Минић, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, предсједник Супштине Црне Горе Андрија Мандић, министар здравља и социјалне заштите Ален Шеранић, министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Синиша Каран, градоначелник Требиња Мирко Ћурић, бројни други званичници и свештенство Српске православне цркве.

-----

Његово високопреосвештенство митрополит захумско-херцеговачки Димитрије освештао је данас нову болницу "Свети архиђакон Стефан-9. јануар" у Требињу и пожелио да се овдје излази у сусрет свакој потреби оних који болују.

Владика је пожелио да сви буду једни другима близу, да се излази у сусрет свим болесницима, као и онима који ту раде да се буде на помоћ.

- Молимо се за све који ће овдје обитавати, посебно да нико не каже да овдје нема човјека - рекао је владика Димитрије.

-----

Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је током церемоније отварања нове болнице у Требињу да овај објекат предају генерацијама које долазе.

- Хвала предсједнику Србије Алексанру Вучићу и молим да хроничари данашњег дана забиљеже да је овдје предсједник Србије Александар Вучић Хвала свима вама који сте данас дођли. Све ово што радимо и ово је један озбиљан приступ и озбиљна политика - рекао је Додик.

Додик је навео да није било једноставно изградити овај објекат.

- Али успјели смо то из властитих средстава савременим методама - рекао је Додик.

Подсјетио је да су данас били у Духовном центру у Мркоњићима.

------

Градоначелник Требиња Мирко Ћурић рекао је да је данас историсјки дан за Требиње и Херцеговине.

- Отварамо нову епоху. Ова болница значи сигурност за наше грађане. Посебни захвалнсот упућујем Влади Српске и предсједнику Милораду Додику. Хвала предсједнику Алексадру Вучићу и Србији - рекао је Ћурић.

Навео је да ће љекари имати сада услове достојне њиховог позива.

------

Министар здравља и социјалне заштите Српске Ален Шеранић навео је да нова болница у Требињу представља велико успјех.

- Пред нама је саврмена болница која има све што је потребно. Болница је изграђена сопственим снагама, што значи да имамо знање и могућности да урадимо овакве објекте - истакао је Шеранић.

------

Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић изјавио је да нови објекат болнице у Требињу служи на понос цијелој Републици Српској, али и региону.

- Вјерујем да нам је будућност заједничка. Овај примјер показује да сви требамо радити на корист народа - рекао је Мандић.

------

- Сви смо јако срећни због овог дана, ово велики корак - рекла је за РТРС шеф Службе за радиолошку дијагностику др Радмила Илић.

Истакла је да сада све подиже на виши ниво.

Навела је да су већ кренули и са едукацијама.

- Нови ЦТ апарат омогућава смнимање софистицираних прегледа - рекла је она.

------

Шеф Службе анестезиологије др Тања Новајлић навела је да преласком у нову болницу имају већи капацитет.

- Имамо 14 кревета интензивне његе, 13 полуинтензивне његе, у поређењу са досадашњих осам. Имамо четири изолациона мјеста за пацијенте у тешким стањима и сепсама. До сада то нисмо имали и мрали смо их упућивати у веће центре као што је УКЦ Бањалука - истакла је она за РТРС.

Болница Требиње - отварање (Фото: РТРС)

-----

Начелник Одјељења хирургије са ортопедијом др Владо Рашевић рекао је за РТРС да сада имају три операционе сале опремљене савременом опремом.

- И минимално инвазивне операције ће се обављати из опште хирургије, неурохириргије, васкуларне, и пластично реконстурткивне - навео је Рашевић.

Три операционе сале су у склопу главног операционог блока, гдје су хириргија, ортопедија и урологија,

- Гинекологија има посебну салу, очно има посебну салу и ургентно има посебну салу - изјавио је Рашевић.

-----

Начелник Одјељења интерне медицине др Александар Радановић рекао је да имају велики број пацијената у служби кардиолошког одјељења.

- Ово је напредак не само за нас запослене, већ цитав регион. Оно што се тиче интенре медицине и кардиологије сада добијамо ангио-салу и имамо потребу за развдајањем процеса рада и биће два одјељења у будућности - навео је он.

-----

Главна сестра болнице Душанка Зечевић рекла је нова болница представља велики олакшање за све.

- Она није само премјештена локацијски, ово је једна потпуна трансформација како за љекаре тако и сестре сво остало особље које је тим и које чини болницу. Што се тиче преласка, ми медицинске сестрее једва чекамо да пређемо у нову болницу и да радимо у овим условима које нисмо могли ни сањати - навела је Зечевић.

-----

 Уз изградњу неколико нових, улагано је и у модернизацију постојећих болница и здравствених објеката, а биће настављена и у наредном периоду.