9. јануар дан републике српске
latinica  ћирилица
05/01/2026 |  17:52 ⇒ 19:14 | Аутор: СРНА

Од ЕУ затражено сателитско снимање Херцеговине због ризика од обилних падавина

Министарство безбједности у Савјету министара затражило је од ЕУ сателитско снимање Херцеговине, односно подручја горњег тока Неретве, због могућег ризика од поплава усљед обилних падавина.
ЕУ - Фото: РТРС
ЕУФото: РТРС

Сателитско снимање биће реализовано путем "Copernicus Emergency Management Service" с циљем да се у што краћем року изврши процјена утицаја падавина на погођено подручје, као и евентуална почетна процјена настале штете.

Добијени подаци омогућиће надлежним институцијама ефикасније планирање и спровођење мјера заштите и спасавања, саопштено је из Министарства безбједности.

Подсјетили су да је Министарство и раније успјешно сарађивало са службом "Коперникус" у прибављању сателитских снимака у случајевима природних несрећа, укључујући поплаве и друге ванредне ситуације.

Ова активност реализује се кроз Механизам цивилне заштите ЕУ, чија је БиХ пуноправна чланица од 2022. године, што омогућава бржу и ефикаснију међународну подршку у ситуацијама повећаног ризика од природних и других несрећа.