latinica  ћирилица
10/01/2026 |  18:38 ⇒ 21:44 | Аутор: РТРС

У рату рањеним саборцима, у миру суграђанима - Борислав Радановић из Дервенте даровао крв 100 пута (ВИДЕО)

Борислав Радановић из Дервенте до сада даровао крв 100 пута. У рату рањеним саборцима, данас у миру. Ни један позив за помоћ није одбио.
Борислав Радановић из Дервенте - Фото: РТРС
Борислав Радановић из ДервентеФото: РТРС

Прије скоро пола вијека Борислав Радановић је први пут даровао крв. Било је то, каже, током служења војног рока. Давањем крви из вене у вену осамдесетих година младићу је спасио живот.

- Једном момку одсјечене су ојбе ноге. Тада сам давао крв из вене у вену, било је болно. Тај живот знам да сам спасио, да сам том човјеку помогао, али игром случаја никад нисам сазнао ни ко је ни шта је - прича Радановић.

Један је то од стотину тренутака када је одлучио помоћи незнанцу. Било их је и више, крв је даровао широм бивше државе, па нека од давања нису уписана. Његовим стопама кренули су и синови.

Иако је Дервента позната по давалаштву, ријетки су они који су до 65. године крв даровали стотину пута.

Учествовао је Борислав у бројним хуманитарним акцијама. Прикупљао добровољне прилоге за помоћ војсци ратних година, болесним и угроженим, учествовао у ослобађању родне Дервенте.

Бројкама се, каже, не оптерећеује. Док год буде могао, дароваће оно највредније што не може да се купи, а то је крв.