latinica  ћирилица
13/01/2026 |  09:15 | Аутор: РТС

Дачић: Оштећени грађани из општина у којима је проглашена ванредна ситуација имају право на надокнаду штете

Потпредсједник Владе и министар полиције Ивица Дачић коментаришући временске неприлике у Србији рекао је да је било 109 интервенција, учествовао је 241 ватрогасац, а евакуисано је 40 људи. На сједници Штаба за ванредне ситуације речено је да 13.000 домаћинстава има проблем са снабдијевањем електричном енергијом, каже Дачић и додаје да је тај број сада мањи. Истиче да би карте ризика у свим областима могле да предуприједе овакве ситуације као и да сви оштећени грађани у општинама у којима је проглашена ванредна ситуација имају право на процјену и надокнаду штете.
Ивица Дачић (фото: TANJUG/ RADE PRELIĆ/ bg) -
Ивица Дачић (фото: TANJUG/ RADE PRELIĆ/ bg)

Министар полиције и потпредсједник Владе Србије Ивица Дачић рекао је да је, тренутно, ванредна ситуација у 10 општина у Србији, а да се очекује да ће данас бити укинута у Лозници.

- Ми смо издали упозорење усљед снијега и кише, 3. и 6. јануара шта се може догодити и очекивати. Свим секторима је издато упозорење да буду приправни, и грађанима је стигло упозорење 4. јануара - истакао је Дачић.

Истакао је да није у овом случају био проблем у раду Сектора за ванредне ситуације и да су припадници сектора дали 19 агрегата локалним самоуправама.

Током проблема са временом било је 109 интервенција, учествовао је 241 ватрогасац, а евакуисано је 40 људи, рекао је министар Ивица Дачић.

Поновио је податке који су јуче изнијети на сједници Штаба за ванредне ситуације на којој је сагледана ситуација у вези са снабдијевањам када је констатовано да 13.000 домаћинстава нема електричну енергију. Истакао је да се нада да је данас ситуација нешто боља.

- Министар Глишић и ја смо обишли цијелу Србију и направили смо карту свих могућих ризика гдје могу да се догоде пожари, поплаве... Свако у својој области треба да претпостави који су њихови проблеми - навео је Дачић.

Напоменуо је да по ономе што се могло чути највећи проблем су направила стабла која су пала и угрозила снабдијевање електричном енергијом.

Дачић је истакао да сви оштећени грађани у општинама где је проглашена ванредна ситуација имају право на процјену и надокнаду штете као што је било рађено послије пожара који су љетос захватили Србију.