latinica  ћирилица
21/01/2026 |  15:17 ⇒ 16:20 | Аутор: СРНА

Мљекари траже веће премије

Мљекари у Републици Српској траже да премија за млијеко буде 0,35 КМ по литру, а по музном грлу 500 КМ, речено је данас у Бањалуци након састанка Управног одбора Удружења пољопривредних произвођача - мљекара Републике Српске.
Удружење пољопривредних произвођача - мљекара Републике Српске - Фото: РТРС
Удружење пољопривредних произвођача - мљекара Републике СрпскеФото: РТРС

Мљекари траже да "Млијекопродукт" настави примање млијека до краја јануара, као и
другачији приступ Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске у вези са вишковима млијека.

Предсједник Управног одбора Удружења Милорад Симић навео је да мљекари траже да се у наредних 48 часова састану са премијером Српске Савом Минићем или ће бити принуђени да организују протесте.

- У случају да не дође до састанка и разумијевања са премијером, тражимо његову и оставку ресорног министра Анђелке Кузмић - рекао је Симић новинарима.

Предсједник Скупштине Удружења Анто Шиповац рекао је да су већ неколико пута разговарали са представницима ресорног министарства, али да "нису наишли на разумијевање".

- Зато тражимо састанак са предсједником Владе. Морамо се борити за опстанак наших породица - рекао је Шиповац који тврди да мљекари у Федерацији БиХ имају скоро 0,15 КМ већу премију по литри млијека.

Предсједник Удружења Милорад Арсенић рекао је да су мљекари у све тежој ситуацији, да просипају произведено млијеко."На људе који веома тешко живе и који просипају своје млијеко нико се не осврће", рекао је Арсенић.

Мљекар из Козарске Дубице Драгослав Ђенадија поручио је да у рјешавање проблема у мљекарству треба да се укључе све надлежне институције у Српској и на нивоу БиХ, те је упозорио мљекаре да добро размисле када је ријеч о инвестицијама у овој години због тешке ситуације у сектору.