Додик позвао на митинг подршке због скандалозне пресуде Сене Узуновић Миодрагу Малићу (ВИДЕО)

Миодраг Малић могао би на трогодишњу робију због подизања фотографија првог предсједника Републике Српске Радована Караџића и некадашњег начелника Генераштаба Војске Републике Српске Ратка Младића. Те фотографије подигао је прије нешто више од три године на опозиционом протесту испред зграде Радио телевизије Републике Српске. Пријавио га је човјек из другог ентитета који је све то гледао на телевизији и наводно се узнемирио. Малићева одбрана тврди – скандалозна пресуда и драконска казна. Адвокат Милан Петковић објашњава да је његов клијент активиста СДС-а који је више пута понављао да је на протест дошао искључиво како би исказао незадовољство актуелном власти у Српској, а не да распирује расну, вјерску и националну мржњу.
- Његова намјера је била искључиво да искаже своје противљење резултатима избора и јер ту није слао било какве поруке које би се тицале других вјера или других нација. Овдје је очигледно ишло се искључиво са једном врстом дисциплиновања грађана, односно на тај начин да се не смију било какве поруке слати - каже бранилац Милан Петковић.
Из опозиционих странака, које је Малић својим доласком на протест подржавао, и данас мук. Ваљао им је док је узвикивао пароле против власти, сада је препуштен сам себи. Огласио се зато лидер СНСД-а, против кога је Малић, између осталог, и протестовао. Подсјећа да је пресуду изрекла Сена Узуновић, суткиња са ратном прошлошћу, која је занемаривала злочине над Србима у Коњицу. Иста она која је изрекла пресуду управо Милораду Додику.
- Та Сена је јуче пресудила Србина који је дигао три прста и који је имао слику Мадића на неком митингу, и не знам, Караџића, пресуду три године затвора. Ево, заиста мисле да ће то неко допустити? Ја подржавам, ево, предложићу да сви окупимо се око тог случаја и одржимо један велики свенародни митинг и да кажемо, носи се дођавола, и ти и те, твоје прича. Па она има ратни порив. Она је жена која је ратовала на другој страни. Сад је јој неко дао судску моћ да она пресуђује сваком. Три године затвора? То је невјероватно. Невјероватно. Да ви не смете дигнути три прста, да то као нешто врјеђа, а нас као ништа не врјеђа што они ураде. Ни не вријеђа, мене ништа не врјеђа - додаје предсједник СНСД-а Милорад Додик.
Само истицање фотографија без јасне поруке и намјере да се изазове међунационална мржња или позове на насиље не би смјело да буде проблематично, каже Петковић. Одбрана очекује да ће се усвојити жалба, иначе нам пријети још један опасан преседан.
- Данас је то Миодраг Малић, сутра ће то бити неко други или трећи или пети, није битно да ли је то Бошњак, Србин или Хрват, али овдје се апсолутно угрожава слобода изражавања. Ово је у потпуној супротности и са Европском конвенцијом о заштити људских права и са повељом Уједињених нација - истиче Петковић.
Док се суд бави Миодрагом Малићем, по ко зна који пут, неопажено пролазе догађаји попут оних у Бужиму, гдје се сваке године традиционално истичу ратне заставе тзв. Армије БиХ, исламски симболи и чују ратни покличи. Све то уз учешће великог броја младих и дјеце у униформама. За Тужилаштво и Суд БиХ ту нема ништа спорно, као што им није спорно ни да суде по Шмитовом закону.
