latinica  ћирилица
28/01/2026 |  19:47 ⇒ 21:10 | Аутор: РТРС

ЕУ сутра разматра питање боравка професионалних возача у Шенгенском простору

Европска унија ће сутра, први пут, кроз стратешке документе отворити питање боравка професионалних возача у Шенгенском простору, препознајући да постојећи режим од 90 дана у периоду од 180 дана не одговара професионалцима чији посао захтијева сталну мобилност између држава чланица, информација је којом располаже Министарство комуникација и транспорта у Савјету министара.
Един Форто - Фото: РТРС
Един ФортоФото: РТРС

У саопштењу Министарства комуникација и транспорта наводи се да отварање овог питања на нивоу ЕУ подразумијева разматрање могућности продужених краткорочних боравака за професионалне возаче и друге мобилне професионалце из трећих земаља, уз задржавање сигурносних и правних стандарда шенгенског простора.

- Ово је први пут да се разматра стратешки заокрет према нашим професионалним возачима, као и онима из регије. Уколико се усвоји нова визна стратегија, то ће нам олакшати борбу наредних мјесеци, иако не можемо предвидјети крајњи исход - изјавио је министар комуникација и транспорта Един Форто.

Министарство транспора и комуникација у Савјету министара континуирано је радило на питању примјене правила боравка у шенгенском простору на професионалне возаче из БиХ, те је о овом проблему у више наврата разговарало са институцијама ЕУ и релевантним међународним партнерима, напомиње се у саопштењу.