latinica  ћирилица
29/01/2026 |  18:24 ⇒ 20:22 | Аутор: РТРС

Олакшице за професионалне возаче из Западног Балкана; Превозници из БиХ остају на границама (ВИДЕО)

Европска комисија усвојила је нову визну стратегију према којој би возачи камиона могли бити препознати као посебна категорија, а што ће им омогућити боравак у Шенгену дуже од 90 дана. Први корак ка рјешавању захтјева превозника из БиХ и региона направљен, али су даље незадовољни. Настављају са блокадама граничних прелаза са земљама Европске уније. Одлуку о прекиду требали би донијети вечерас у Београду. Процјене су да је за само три дана блокада, на основу испитаних 88 компанија штета преко 30 милиона марака.
Камиони - Фото: РТРС
КамиониФото: РТРС

Правила остају иста, али је отворена могућност олакшица. У Стратегији Европске уније констатује да, између осталог, возачи камиона који се у великој мјери ослањају на честу мобилност између држава чланица, имају потребе да бораве у Европској унији дуже од дозвољеног лимита.

- Правила се нису промијенила, чак ни са увођењем система уласка и изласка када је ријеч о безвизном путовању. Када говоримо о прекограничним радницима који свакодневно прелазе границу, они већ имају изузетке и флексибилности, јер углавном користе иста гранична прелазна мјеста. Међутим, ситуација је нешто другачија када је ријеч, на примјер, о возачима камиона.. Али ми се тиме бавимо и у оквиру ове визне стратегије сада адресирамо и тај проблем - рекао је Хена Виркунен извршни потпредсједник Европске комисије за технолошки суверенитет, безбједност и демократију.

Един Форто министар транспорта и комуникација у Савјету министара БиХ наводи да ово данас није побједа.

- Ово је можда побједа за наредни период када ће нам бити лакше разговарати о овим темама у Бриселу, али и на другим адресама. Корак по корак - додаје он.

Не помјерамо се са граничних прелаза, кажу незадовољни превозници који улазе у пети дан блокада.

- То за нас је само рекла-казала, ништа црно на бијело немамо потписано нити је шта упућено према нашем кризном штабу да ми будемо обавијештени - рекао је Игор Бебен предсједник Удружења друмских превозника Републике Српске.

За само три дана блокада граничних прелаза са земљама Европске уније у испитаних 88 компанија штета прелази 30 милиона марака. 80 милиона уколико застој буде трајао седам дана, процјењују у коморском систему БиХ. Схватају захтјеве превознике, али их позивају да прекину блокаде и спријече даље штете.

- Фирме из Републике Српске које су оријентисане према извозу због немогућности да извозе и што више немају складишних капацитета значајан дио њих је обуставио производњу. Целекс као један од највећих извозника већ не ради два дана. Мале из Лакташа као највећи инвеститор у БиХ је такође принуђен да обустави производњу и трпе дневне штете од 500 хиљада евра на пенале за неиспоручену робу - наводи Горан Рачић предсједник Привредне коморе Републике Српске.

Здравко Маринковић потпредсједник Спољнотрговинске коморе БиХ сматра да би ЕУ требала простор Западног Балкана посматрати као дио свога простора, а не простор према коме се треба стриктно придржавати неких прописа који нису практични за примјену.

Док Стратегија Европске комисије не прође све процедуре и у коначници добије зелено свјетло проћи ће минимално пола године. Зато је потребно одмах укинути систем EТИАС за ову годину, и то за све земље Западног Балкана, предлаже замјеник предсједавајуће Савјета министара БиХ Сташа Кошарац.

- Не можете нас понижавати. Не можете понижавати возаче. Не можете нас довести у ситуацију да наши привредници имају овакву врсту проблема. Због чега? Због ваших правила. Ми не бјежимо од правила, али дајте да ријешимо она питања која су горућа.. Ово нам је Европа направила. Ово је Европска унија направила привреди БиХ. Искључиво Европска унија - истиче Кошарац.

Уколико не дође до суспензије ЕТИАС система, Кошарац каже да су једино рјешење протести испред Делегације Европске уније у Сарајеву. Каже, управо од Луиђија Сореке који се данас по друштвеним мрежама хвалио одлукама Европске комисије, очекује да повуче потезе и буде партнер институцијама .