Митровић: У БиХ нема мјеста јединственом закону о државној имовини

- У Уставу БиХ не постоји ријеч имовина и логични су захтјеви из Републике Српске који кажу да имовина није тема која треба да се помиње, јер је то питање ријешено у Дејтонском мировном споразуму у којем је наведена подјела на Републику Српску и ФБиХ у омјеру 49:51 - навео је Митровић.
Он је поновио да у Уставу БиХ не постоји норма којом се даје надлежност било којем органу на нивоу БиХ да кроз законодавну или неку другу нормативну активност регулише, односно уреди питање државне имовине, имовинских права, па ни Парламентарној скупштини и Уставном суду БиХ.
Митровић је напоменуо да је прије двије године, након првог састанка, напустио радну групу ОХР-а која је требало да се бави питањем имовине јер није било сагласности око тога шта је државна имовина.
Он је рекао да се о овој проблематици не говори од јуче, већ да се то питање отварало и 2004, па 2008, 2012. године..., те да је имовина граница испод које се не иде.
Митровић је закључио да је покушај отимања имовине Републике Српске само један од начина којим се настоји доћи до укидања Републике Српске, јер по Приједлогу закона о државној имовини који је упућен у парламентарну процедуру, нема ни општина, градова, кантона, ентитета.
- Предложено је формирање јединственог регистра државне имовине који би се водио на нивоу БиХ, а онда и пренос надлежности увођењем дирекције за управљање и евиденцију државном имовином - напоменуо је Митровић.
Према његовим ријечима, тргови, ријеке, језера, болнице, ауто-путеви, водоводи требало би да буду власништво БиХ.
Он сматра и да је крајње вријеме да се обиљежи међуентитетска линија.
