Могући нови протести превозника

Из ресорног министарства саопштено је да су тема састанка били све учесталији проблеми са којима се професионални возачи из БиХ суочавају приликом уласка у шенгенски простор, посебно у вези са примјеном правила 90/180 и недопуштањем уласка од контролних органа Хрватске.
Представници превозника истакли су да је у протеклом периоду интензивиран проблем враћања возача са границе, што озбиљно угрожава пословање транспортних компанија и стабилност међународног превоза робе.
- Наши возачи одржавају економију у покрету и ако им се онемогућава право на рад, протести су сасвим оправдана реакција - изјавио је Форто, и поновио да превозници и возачи у Министарству комуникација и транспорта имају саговорника, партнера и пуну подршку у рјешавању овог проблема.
Он је изразио забринутост због изостанка конкретних мјера и недовољног интереса Европске комисије за проналазак одрживог рјешења за возаче у међународном превозу.
Наведено је да ће Форто данас предсједавајућој Савјета министара Борјани Кришто упутити приједлог за хитно сазивање заједничке сједнице са Владом Хрватске о овој теми и нагласити важност активног учешћа свих надлежних актера, укључујући Министарство безбједности и Министарство спољних послова.
Форто би требало да у наредним данима одржи састанке с међународним представницима и инсистира на постизању трајног рјешења које ће заштитити интересе превозника из БиХ.
