latinica  ћирилица
17/02/2026 |  15:51 ⇒ 17:18 | Аутор: sputniknews.com

Америка и Иран одржали преговоре: Пронађен заједнички стратешки пут

Иран и Сједињене Државе су се сложиле да наставе разговоре након данашњих преговора у Женеви, јавља иранска новинска агенција ИРНА.
Локација преговора Америке и Ирана (Фото: EPA/MARTIAL TREZZINI) -
Локација преговора Америке и Ирана (Фото: EPA/MARTIAL TREZZINI)

- Могу рећи да смо на овој рунди, у поређењу са претходном, покренули нека веома озбиљна питања за дискусију и да је атмосфера била продуктивнија - рекао је ирански министар спољних послова Абас Арагчи за агенцију.

Према његовим ријечима, разне идеје су изнијете, а вођене су озбиљне дискусије о њима.

- Коначно смо пронашли стратешки пут којим ћемо ићи, којим ћемо се кретати и доћи до текста могућег споразума. Постигли смо договор о основним принципима на којима ћемо развити могући споразум - објаснио је Арагчи.

Додао је да то не значи да ће Иран и САД ускоро постићи споразум о иранском нуклеарном програму, али да је већ направљен почетак. Арагчи је такође нагласио да је израда споразума "тежак задатак".

Иран и САД ће радити на тексту могућег нуклеарног споразума, а затим одредити датум за сљедећу рунду разговора, најавио је.

Иранско-амерички разговори о нуклеарном досијеу Техерана одржани су данас у оманској дипломатској мисији у Женеви. Иранску делегацију је предводио ирански министар спољних послова Абас Арагчи, а америчку делегацију специјални председнички изасланик САД Стивен Виткоф.

Претходна рунда разговора одржана је 6. фебруара, уз посредовање Омана, у главном граду земље, Мускату. Ово је била прва након вишемесечне паузе у дијалогу између две стране, која је настала због отворене фазе иранско-израелског сукоба у јуну 2025. године.