latinica  ћирилица
23/02/2026 |  14:37 | Аутор: Независне

Пореска управа Српске у јануару прикупила 325 милиона КМ

Пореска управа Републике Српске је у јануару ове године на рачун јавних прихода прикупила 325,4 милиона марака, што је за 36,9 милиона КМ или 13 одсто више у односу на јануар 2025. године, речено је из Пореске управе Републике Српске.
Пореска управа Републике Српске - Фото: РТРС
Пореска управа Републике СрпскеФото: РТРС

Према њиховим ријечима, доприноси су наплаћени у износу од 220,6 милиона КМ, што је за 22,7 милиона КМ или 11 процената више него у истом мјесецу 2025., при чему је наплата доприноса за Фонд ПИО и за Фонд здравственог осигурања већа за по 11 одсто, док је за Завод за запошљавање већа за 12 одсто, а за Фонд дјечје заштите наплата доприноса је већа за 15 процената.

- Директни порези су у јануару 2026. наплаћени у износу од 61,5 милиона КМ, што је за 8,2 милиона марака или 15 одсто више него у јануару претходне године. Највећи раст је остварен код пореза на доходак који је наплаћен у износу од 39,1 милиона марака, а што је за 20 одсто више него у јануару 2025. године. Поред тога, значајан раст наплате код директних пореза биљежи и порез на добит, који је наплаћен у износу од 20,4 милиона марака, што је за 10 одсто више у односу на јануар 2025. године - истакли су из Пореске управе.

Када су у питању остали јавни приходи, у јануару је наплаћено 43,2 милиона КМ, што је за 6,1 милиона КМ или 16 одсто више у односу на исти мјесец 2025. године. Таксе и накнаде су наплаћене у износу од 16,3 милиона КМ или 31 одсто више, док су накнаде за приређивање игара на срећу наплаћене у износу од 16,8 милиона КМ или 13 процената више него у јануару 2025. године.