latinica  ћирилица
28/02/2026 |  16:01 ⇒ 16:01 | Аутор: СРНА

Гутерес осудио војну ескалацију

Генерални секретар УН Антонио Гутерес осудио је војну ескалацију на Блиском истоку и оцијенио да чињеница да Сједињене Државе и Израел употребљавају силу против Ирана и накнадна одмазда Исламске Републике широм региона подривају међународни мир и безбједност.
Антонио Гутерес (фото: EPA/VALENTIN FLAURAUD) -
Антонио Гутерес (фото: EPA/VALENTIN FLAURAUD)

Он је позвао на хитан прекид непријатељстава и деескалацију.

- Уколико се то не учини, ризикује се шири регионални сукоб с тешким посљедицама по цивиле и регионалну стабилност. Снажно подстичем све стране да се одмах врате за преговарачки сто - рекао је генерални секретар УН.

Он је поновио да не постоји одржива алтернатива мирном рјешавању међународних спорова, у потпуном складу са међународним правом, укључујући Повељу УН.

- Све државе чланице морају да поштују своје обавезе према међународном праву, укључујући Повељу УН - објавио је Гутерес на "Иксу".

Он је закључио да Повеља пружа основу за одржавање међународног мира и безбједности.