latinica  ћирилица
09/03/2026 |  20:29 | Аутор: РТРС

Шта се дешава у опозицији? Тривићева "напустила" Вукановића, Станивуковић постао "прихватљив"

Лидер Листе за правду и ред Небојша Вукановић отворено је критиковао опозицију и посебно предсједницу Народног фронта Јелену Тривић због става који га је дубоко погодио.
Опозиција Српске - Фото: РТРС
Опозиција СрпскеФото: РТРС

Повод је изјава народног посланика и члана Народног фронта Жељка Дубравца, који је недавно у емисији "Став" изнио да је за њих најбољи кандидат за предсједника Републике Српске лидер СДС-а Бранко Блануша, док би за српског члана Предсједништва као кандидата најрадије видјели предсједника Покрета Сигурна Српска Драшка Станивуковића, а Вукановић би по њиховој процјени требало да буде предсједник Народне скупштине Републике Српске.

Вукановића је посебно погодило што је управо Тривићева дошла на идеју да се у опозицији разговара о подјели четири кључне функције - поред двије инокосне, она је у комбинаторику додала и функције предсједника Владе и предсједника Народне скупштине.

Међутим, Вукановић јасно истиче да он нипошто неће одустати од кандидатуре за српског члана Предсједништва.

- Три мјесеца чекам реакције других, био сам коректан и лојалан, а сада видим да се преко ноћи форсира Станивуковић и постаје прихватљив кандидат за опозицију, док мене, који сам деценијама давао подршку опозицији, практично игноришу - поручује Вукановић.

Са друге стране, познато је да Станивуковић себе првенствено види као кандидата за предсједника Републике Српске, што би након оваквог наступа Народног фронта могло додатно да узбурка сујете и односе унутар опозиције.

- Ова подјела функција - предсједник Републике, члан Предсједништва, предсједник Народне скупштине и премијер - не може да се прави преко ноћи и на начин да се игнорише принципијелност и допринос оних који су годинама радили за опозицију - додаје Вукановић.

У својој објави Вукановић подсјећа да је деценијама подржавао Тривићеву и Станивуковића, укључујући и њихове претходне кандидатуре, често уз политичке ризике по себе. Наводи и да је одбио финансијску помоћ и договоре који би угрозили његове принципе, те да никада није трпио трговину функцијама или компромис на штету опозиције.

- Био сам коректан према госпођи Тривић, подржавао њене наступе и кампање, а сада видим да су моју лојалност и допринос практично занемарили. Нећу прихватити да ме поставе на функцију само да попуним квоту, док други користе привилегије и договоре - истиче лидер Листе за правду и ред.

Вукановић захтијева да Тривићева јавно објасни својим присталицама да ли стоји иза става Дубравца и да ли је заиста подржала Станивуковића на мјесто члана Предсједништва, док би она сама узела функцију премијера, те наглашава да овакви политички потези могу додатно дестабилизовати опозицију пред предстојеће изборе.

- Није питање само мене - ово је порука свим грађанима да опозиција не смије постати трговина функцијама и договорима преко ноћи - закључује Вукановић.