Народна скупштина усвојила измјене Кривичног законика – казна затвора до једне године може се замијенити новчаном казном

- Овим измјенама уводимо могућност да се, у строго прописаним случајевима, казна затвора до једне године замијени новчаном казном или, у посебним ситуацијама, радом за јавно добро на слободи. Тиме се омогућава да се сврха кажњавања постигне на ефикаснији и друштвено кориснији начин, без непотребног упућивања на издржавање краткотрајних казни затвора - рекао је министар Селак.
Селак је посебно истакао да се овим рјешењем обезбјеђује једнак приступ правди за све грађане.
- Важно је нагласити да и лица слабијег имовинског стања имају једнаку могућност примјене овог института, јер им се, у случају немогућности плаћања новчане казне, омогућава замјена казне затвора радом за јавно добро на слободи - нагласио је министар Селак.
Он је подсјетио да се овим измјенама испуњава и обавеза из одлуке Уставног суда Републике Српске, чиме се додатно потврђује опредијељеност институција ка поштовању уставности и законитости.
- Министарство правде је уважило приједлоге народних посланика и стручне јавности, те ћемо у најкраћем року приступити даљим измјенама Кривичног законика, у складу са иницијативама које су већ достављене, укључујући и приједлоге Министарства унутрашњих послова Републике Српске - навео је Селак.
