Како промијенити лоше навике и о здрављу мислити док смо здрави? (ВИДЕО)

Становници Бањалуке, иако свјесни да је здравље на првом мјесту, код љекара најчешће одлазе само када се јави проблем.
Како промијенити лоше навике и о здрављу мислити док смо здрави?
- Важно је доћи код породичног доктора и обавити превентивни преглед, јер тако бринемо о свом здрављу - наглашава Невена Тодоровић, директорка Дома здравља Бањалука.
Пракса у здравственој установи мора бити научно доказана и представљена.
У вријеме короне у Центру за биомедицинска истраживања Медицинског факултета Бањалука научно је доказано да природне молекуле из нара могу спријечити улазак вируса у ћелије.
- И онда смо почели истраживање и доказали, а била је борба између нас и Италије ко ће прије да презентује резултате - рекао је Ранко Шкрбић, декан Медицинског факултета Бањалука.
На нашим просторима много је урађено у области здравственог сектора, појашњавају из Свјетске здравствене организације, али мора још да се ради.
- Међутим још постоје проблеми са незаразним болестима, вакцинисањем и још неки који се морају ријешити - навео је Ервин Корман, шеф Канцеларије СЗО за БиХ.
Зато је Институт за јавно здравство покренуло Пројекат истраживања о здрављу становништав.
- Кроз тај пројекат ћемо сазнати од којих болести болује становништво Српске и на основу тога превентивно дјеловати за убудуће - истакао је Бојан Ђенић, в.д. директора Института за јавно здравство Српске.
Бројке упозоравају да су болести зависности здравствени проблем који је посебно изражен код младих.
- Код нас у Републици Српској, односно БиХ, сваки пети тинејџер користи дуван, а сваки седми алкохол - истиче Весна Випотник, помоћник министра здравља Српске за ресор фармације.
Ресорно министарство Српске акценат је ставило на промоцију здравља и превенцију болести, кроз Мапу пута за унапређење примарне здравствене заштите.
