latinica  ћирилица
30/04/2026 |  15:28 ⇒ 15:38 | Аутор: РТРС

Влада и синдикати договорили мјере за унапређење положаја радника

Уочи Првог маја, Међународног празника рада у Бањалуци је направљен значајан корак ка унапређењу положаја и права радника.
Потписивање меморандума - Фото: РТРС
Потписивање меморандумаФото: РТРС

Предсједник Владе Саво Минић потписао је Меморандум о заједничким мјерама са предсједником републичког Савеза синдиката Гораном Станковићем и предсједником Синдиката управе Божом Марићем.

Меморандумом је обухваћено низ мјера којим су загарантована боља радничка права, јачање социјалног дијалога и животног стандарда, боља заштита на раду поручују из Савеза Синдиката. Из Владе Српске јасни - једино је задовољан радник чврст темељ и стуб институција и може одговорити свим захтјевима грађана.

- Ово за нас није само документ, ово је за нас обавеза да радимо на повећању плата, очувању животног стандарда свих радника у Републици Српској, јачању радничких права. Ми морамо наставити да радимо на повећању радничких плата, како најниже плате, тако секторских и буџетских корисника - рекао је Горан Станковић, предсједник Савеза Синдиката Републике Српске. 

Циљ је обезбиједити бољо стандар радника, поручује премијер Српске, Саво Минић.

- Било је приче са послодавцима око 13 плате, ми смо данас разговарали о неопорезованом регресу, повећању плате и свега оног што Савез синдиката у име редника на најбољи начин представља и покуша да артикулише кроз Владу Српске, кроз све оно што је неопходно да се обезбиједи један добар раднички стандард - навео је Саво Минић, предсједник Владе Републике Српске.

Током састанка ријечи је било и о исплати личног дохотка за вријеме боловања, као и појачаним контролама инспекције рада како права запослених не би била угрожена. Из Владе кажу да су захтјеви реални и да ће бити испоштовани.

- Ово је само почетак. Ја се надам да ће у периоду пред нама да се конкретизују све ове ствари. Кроз овај меморандум је предвиђено да се формира имплементациони одбор од стране Владе Републике Српске и Синдиката управе који ће пратити реализацију самог меморандума - рекао је Божо Марић, предсједник Синдиката управе Републике Српске.

Осим подршке радницима кроз већа права и боље услове, премијер Минић најавио је повећање основице борачког додатка.

- У понедјељак мислим да би требао да буде Колегијум НСРС, а процедура да се за 10-12 дана закаже НСРС и чим се одржи сједница доносимо Закон о повећању основице борачког додатка - каже Минић.

Унапређеним мјерама желимо да радници остају у Српској, а не да одлазе у иностранство, речено је након састанка. Најављено је и доношење новог закона о раду.