Да ли ће се опозиција договорити о кандидатима за инокосне функције на општим изборима? (ВИДЕО)

Небојша Вукановић је одлучио да прекине сва нагађања и први међу опозиционарима пријавио је кандидатуру за једну од иноконских функција.
Даље преговоре са опозицијом одбија, и каже да се неће појавити на састанку у сриједу код Драшка Станивуковића.
Ова кандидатура је порука другима да му је, како каже, досадило да га посматрају као прикључак у опозицији.
- Са пуно оптимизма, прије свега због скенера, а и због расположења јавности улазим у трку за српског члана Предсједништва. Досад нас је искуство учило да смо увијек били по страни, уколико нисмо имали контролни механизам, овај пут је то члан Предсједништва - каже Вукановић.
Оставио је Вукановић опцију да предложи и кандидата за предсједника Републике, уколико би се Бранко Блануша повукао.
Драшко Станивуковић каже да још ништа није готово, барем што се тиче остатка опозиције, и да због тога представнике СДС-а и Народног фронта позива на још један састанак. За њега је главна тема и даље кандидат за предсједника.
- Очигледно је прошло вријеме када се вреднује ко је најбољи, када је прошло вријеме када се вреднује ко има најбољи рејтинг, прошло је вријеме када се вреднује из које странке долазите, колико ко има посланика. Не, само направо као на пијаци: биће овај ово, биће овај оно, биће оно. Ми смо да се уради једна опсежна анализа. Свијет воли побједнике - наводи Станивуковић, који је предсједник Покрета Сигурна Српска.
А СДС је већ све анализирао и закључио да кандидатура за предсједника припада њима. Потврдио је то и Бранко Блануша, предсједник ове странке.
Каже да не намјерава да се повуче пред Драшком Станивуковићем, уколико му странка не нареди другачије.
- Ја не видим разлог због чега би ми, као већа и снажнија странка, приклонили се настојањима неког из мање странке, некога ко има реално мањи утицај, мању снагу у овом опозиционом блоку. Некако је нормално да се тај који је већи, који је снажнији, поштује, али, опет кажем, не треба бити искључив, треба разговарати - казао је Блануша.
Причао је Блануша о поштовању институција у Српској, а онда показао незанање и занемарио ставове управо тих институција за које каже да се залаже. За њега Кристијан Шмит има мандат и озбиљно се пита у БиХ.
- Човјеку je истицао мандат, одлазак. Па он нема мандат ту? Па има пет година је ту, има ПИК му је дао мандат, да се разумијемо како ћемо назвати Кристијана Шмита, да ли је он официјeлно високи представник или представник међународне заједнице овдје и тако. Или туриста? Па није туриста неко ко се озбиљно пита овдје у БиХ, не може бити туриста - каже Блануша.
Ово звучи невјероватно, да се лидер једне некада националне странке, показује да њене политика нажалост, може да се спусти са лошег на горе, кажу у СНСД-у.
- Невјероватна је ситуација да то он све изговара на Хајат телевизији и да практички штити интегритет тог узурпатора, који се зове Кристијан Шмит, у тренутку када све највеће свјетске силе, укључујући Сједињене Америчке Државе, укључујући, наравно, и Кину и Русију, значи, називају то правим именом да је то један узурпатор који никада није имао право да дође уопште у БиХ на тај начин, а камоли да врши и вршља оно што је радио и правио штету - рекла је Сњежана Новаковић Бурсаћ, члан Предсједништва СНСД-а.
Да треба разговарати и са Шмитом, својевремено су предлагали и Станивуковић и Јелена Тривић, када су се и састајали са њим у Бањалуци. По свему судећи, Блануша се у томе не разликује од њих.

