Нови прелази прве категорије у најбољем случају биће функционални тек сљедеће године

Ипак, да би се спријечили свакодневни милионски губици, администрација мора бити бржа од пропадања домаће привреде, јер су за привреду у БиХ само два специјализована прелаза ка Европској унији одавно тијесна. То се неће десити преко ноћи, а из Управе за индиректно опорезивање кажу да ће, у најбољем случају, тек догодине.
Домаћа привреда грчевито се бори за конкурентност на европском тржишту, јер је годинама усмјерена у само двије географске тачке. На сјеверу Градишка, на југу Бијача - два прелаза на којима су се укрштале све муке наших возача и извозника. Да ли је био потребан колапс због урушавања моста у Градишци да нови гранични прелаз тек онда буде отворен, па да Савјет министара усвоји и ка Предсједништву упути информацију о току преговора са Хрватском о будућем споразуму и новим БИП прелазима?
- Важно је да се и ова процедура што је могуће прије убрза, јер овај споразум ступа на снагу потписивањем, а онда наравно слиједи његова ратификација - каже предсједавајућа Савјета министара Борјана Кришто.
До импозантног броја од шест граничних прелаза са инспекцијским надзором у односу на два постојећа није довољна само ратификација споразума. Прелази ће бити отворени тек када се обезвједе технички услови.
- Ни на једном предвиђеном за нови БИП нема техничких услова ни са Хрватске ни са наше стране да би били отворени. Иде ратификација, па тек онда изградња. По мени није реално да ће се то десити прије 2027. године - истиче директор УИО Зоран Тегелтија.
Дакле одличан, али тек први корак који отвара врата бржем транспорту, конкурентности домаће привреде, јер и привредницима и превозницима чаша жучи одавно се излила.
- Одувјек су мостови били симболи који спајају људе, регионе, државе. Само код нас су симбол неког нејединства, раздвајања, проблема. Позивам све да радимо на томе да се већи број граничних прелаза отвори - каже предсједник Привредне коморе Републике Српске Горан Рачић.
Главни координатор Конзорцијума "Логистика БиХ" Велибор Пеулић подсјетио је на трошкове за привреду.
- Проблем који смо имали са Градишком значио би 350.000 дневно више трошкова за привреду, 100 дана са 350.000 евра, ми фактички губимо било какву конкурентност - каже Пеулић.
Нови БИП прелази јесу спас за привреду, али само ако се са ријечи хитно пређе на дјела. У супротном, извозници из Републике Српске и Федерације платиће цијену, коју домаћа економија тешко може поднијети.

