latinica  ћирилица
21/06/2026 |  11:24 | Аутор: РТРС

У Београду служен парастос Србима убијеним на Миљевачком платоу (ФОТО)

У Београду је данас, у Цркви Светог Марка бити служен парастос за 40 Срба убијених на Миљевачком платоу код Дрниша 21. јуна 1992. године.
Београд, Црква Светог Марка, парастос - Фото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja
Београд, Црква Светог Марка, парастосФото: ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja

Након парастоса биће положено цвијеће код споменика страдалим Србима у ратовима од 1991. до 2000. године на простору бивше Југославије.

Из Удружења "Суза" поручили су да Срби никада не смију да забораве монструозан злочин почињен на Миљевачком платоу.

Напоменуто је да је наочиглед Унпрофора у нападу Хрватске војске убијено 40 Срба, да је неколико људи рањено и заробљено, те да је српско село Нос Калик срушено до темеља и спаљено.

Београд, Црква Светог Марка, парастос (ZIPAPHOTO/Borislav Zdrinja)

Један број становништва је ликвидиран, а дио интерниран на острво у шибенском архипелагу.

Тијела убијених су масакрирана, бачена у крашку јаму и затрпана смећем.

У "Сузи" наглашавају да су посмртни остаци ексхумирани два мјесеца касније, али да 12 није идентификовано због тешког стања у којем су се налазили.

Тијела убијених се и данас налазе у заједничкој гробници на книнском гробљу, а породице и након 33 године чекају на ексхумацију и идентификацију како би их достојно сахраниле.